środa, 23 grudnia 2015

Polak prawy i myślący czyli demokratyczny

(Grafika -  A. i P. Sucheccy)
Jesteśmy narodem doświadczonym przez różne zawirowania historii, rozbiory, wojny oraz wewnętrzne animozje. Czynniki te sprawiły, że Polak jako istota myślącą postrzega świat na swój często irracjonalny sposób. Każdy dąży do tego by było mu lepiej a nie gorzej a to sprawia że nasz umysł nie pracuje jasno i dążąc do celu popadamy w różnego rodzaju skrajności. Chcąc zmian mamieni obietnicami nie bierzemy wielu istotnych spraw pod uwagę. Poprzedni rząd zaoferował nam osiem lat pewnego rodzaju stabilizacji bez fajerwerków i wyraźnych zmian, a drzemiąca w obywatelu przekora sprawiła, że niektórzy zapragnęli czegoś innego i stało się, pojawił się nowy rząd i daleko idące zmiany. Bolesne jest to, że duża grupa ludzi została w domach i nie idąc na wybory sprawiła, że ich wynik był dla wielu zaskoczeniem. Jako naród, który był zniewolony i w swej historii doznał wielu krzywd, umiłowaliśmy sobie wolność i demokrację jako najważniejsze i święte atrybuty władzy.

Za kilka dni święta i tu pojawia się refleksja, Polacy są podzieleni na tych gorszego sortu i tych lepszych, którzy zaufali nowej władzy, władzy, która postanowiła zagarnąć wszystko to, co dla myślącego Polaka jest najważniejsze i święte.

Zamach na Trybunał Konstytucyjny czyli instytucję broniącą praw obywateli to zamach na demokrację a większość nowej władzy w sejmie i senacie nie nastraja optymistycznie, odpowiedzią na to co się stało było powstanie społecznego ruchu KOD. Ruch zawiązał się spontanicznie i urósł w ciągu kilkunastu dni do kilkudziesięciu tysięcy osób jako sprzeciw przeciwko działaniu rządu.  Polak myślący i demokratyczny powstał z kolan i wyraził swoje oburzenie. Komitet Obrony Demokracji i jego cele popierają ludzie prości oraz wielkie nazwiska kultury, sztuki i polityki. To odpowiedź na autorytarne zapędy pana prezesa Jarosław Kaczyńskiego i ludzi z PiSu.

Zasiadając do wigilijnego stołu zdobądźmy się na chwilę refleksji i w głębokiej zadumie pochylmy głowy nad naszą Ojczyzną, my ludzie "gorszego sortu" i zarazem ci wszyscy, którym leży na sercu dobro naszego kraju,  powiedzmy sobie głośno łamiąc się opłatkiem i składając życzenia, wszystkiego demokratycznego dla ciebie Polaku, Jeszcze Polska nie zginęła póki my myślimy, obronimy demokrację, my ludzie Komitetu Obrony Demokracji.

Tadeusz Piotrowski 
 KOD-Elblag

Brak komentarzy: