środa, 23 grudnia 2015

A jednak rozmawiać trzeba, ale rozmawiać z zachowaniem zasad gwarantujących każdej stronie poszanowanie godności

(Szopka miejska, Gliwice, 2015)
Święta Bożego Narodzenia to dla jednych wydarzenie i przeżycie religijne, dla innych wydarzenie kulturalne i spotkanie rodzinne. Niezależnie od sposobu przeżywania, zasiadamy do stołu w rodzinnym lub towarzyskim gronie. By cieszyć się sobą i rozmawiać. Niezależnie od intencji, bądźmy razem, ponad wszelkimi podziałami i różnicami.

W imieniu Redakcji niniejszego bloga, na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia przesyłamy życzenia, abyśmy podzielili się się opłatkiem i dobrym słowem. Nie dajmy się podzielić mową nienawiści, mową agresji.

Jednocześnie zachęcamy do spokojnej dyskusji. Nie zamykajmy się w okopanych twierdzach, rozmawiajmy ze sobą, przekonujmy a nie pokonujmy. A niżej kilka zdań z bloga Andrzeja Blikle.

Stanisław Czachorowski 
i Redakcja bloga


"W ciągu ostatnich tygodni Polska została podzielona silniej niż kiedykolwiek i cokolwiek byśmy nie postanowili, znajdziemy się po jednej stronie tego podziału. Niezabieranie głosu nie zapewnia dziś pozycji neutralnej. Podziały biegną w poprzek organizacji branżowych, naukowych i obywatelskich, dzielą rodziny. W tej sytuacji wiele osób ucieka w milczenie lub w pozorną neutralność: mnie polityka nie interesuje. Takie słowa słyszałem ostatnio wiele razy. To niedobrze i chyba też nie do końca prawda. Bo polityka może mnie nie interesować, ale jej skutki… Często jednak nie zdajemy sobie z nich sprawy. (…)

A jednak rozmawiać trzeba, ale rozmawiać z zachowaniem zasad gwarantujących każdej stronie poszanowanie godności. Bo agresja i arogancja rodzi agresję i arogancję i zaczyna nakręcać spiralę niechęci. Wtedy przestajemy słuchać argumentów. "

(cały artykuł)

Andrzej Blikle 

Brak komentarzy: