wtorek, 22 grudnia 2015

Dowcip kontra „zaplute karły reakcji – reaktywacja”

Zdjęcie z manifestacji w Krakowie)
Młodszemu pokoleniu należy się wyjaśnienie, co to są tytułowe "zaplute karły reakcji". To zwrot komunistycznych propagandzistów na określenie żołnierzy Armii Krajowej i antykomunistycznej opozycji w socjalistycznej Polsce. Takich poniżających, obraźliwych zwrotów dawni politrucy mieli wiele. I ciągle ich używali w dyskredytowaniu ludzi oraz uzasadnianiu represji, Starsi pamiętają propagandę czasów Stalina i Gomułki. Młodsi pamiętają podobny język w odniesieniu do KORu (Komitet Obrony Robotników) i Solidarności. Współczesny język PiS bardzo przypomina dawną socjalistyczna propagandę. Skojarzenia nasuwają się same (zobacz np. ten tekst: Zapluty karzeł reakcji czyli propagandowa grupa rekonstrukcyjna z Jezioran).

Skąd się bierze wzburzenie ludzi, zwykłych, przeciętnych ludzi? Bo są publicznie określani jako  „otumanieni, głupi, źli, opłacani żydowskimi pieniędzmi", bo według słów pana Kaczyńskiego „nie są to ludzie, którzy mają sprawne głowy” (że przytoczę tylko te łagodniejsze). Panie prezesie, jest zupełnie odwrotnie - a najlepszym przykładem jest dowcip, widoczny chociażby na transparentach w czasie demonstracji.

Wzburzenie objawia się manifestacjami i satyrą. Dowcip jest oznaką inteligencji. Dlatego łatwo wykazać, że manifestujący na ulicach w obronie konstytucji nie są manipulowanymi głupkami (przykładem niech będzie i ta wypowiedź: Nie pochodzę z bogatej rodziny, nie odziedziczyłam majątku i nie jestem idiotką,)I jeszcze kilka ilustracji odczuć zwykłych obywateli, wybranych tylko z jednej internetowej dyskusji pod artykułem (czytaj całość) w gazecie.

magdallena-one :
To wszystko jest nierealne, tak jakbyśmy żyli w dwóch różnych światach. Kaczyński z PiSem w innym, a kto nie z nimi jeszcze innym. Byłam na marszu z rodziną i przyjaciółmi, nie jestem głupkiem ani komuchem, czuję się obrażona obelgami jakimi rzucają Pisowcy. Ogarnia mnie tak po ludzku coraz większa wściekłość na Kaczyńskiego i cały PiS, naprawdę zaczynam im źle życzyć. Po raz kolejny zwracam się do Pisowców - wygraliście wybory, nikt nie zabrania wam sprawować władzy, róbcie to co obiecaliście, ale na litość boską nie łamcie prawa, nie oszukujecie ludzi wmawiając im , że trybunał blokuje wasze decyzje bo to jest podłość. Bardzo się boję, że taką wściekłość jak ja zacznie odczuwać coraz więcej ludzi bo wtedy naprawdę może dojść do tragedii. 

porucznik_hans_kloss
@magdallena-one Czuję to samo - im bardziej oni są Hutu tym mocniej ja staję się Tutsi. A z tego może być tylko nieszczęście. 

 romcom
Propagandziści Prezesa posługują się taką samą retoryką, jakiej używali komuniści dla dyskredytowania swoich przeciwników. Nimi też manipulowali: rewizjoniści, wrogie siły, rewanżyści, syjoniści, Wolna Europa, określone ośrodki na Zachodzie itp.

Brak komentarzy: