niedziela, 7 lutego 2016

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu 59.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 6 marca 2016 r.

Wybory uzupełniające do Senatu w województwie podlaskim, w okręgu nr 59  -obejmującym powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta na prawach powiatu: Łomżę i Suwałki – odbędą się 6 marca 2016 r. Tego dnia mieszkańcy okręgu będą mogli głosować od 7.00 do 21.00.

Wybory zarządził prezydent Andrzej Duda postanowieniem z 28 grudnia 2015 r. Zostaną przeprowadzone z powodu wygaśnięcia mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego, który został wojewodą podlaskim.

Do 16 stycznia 2016 r. partie polityczne oraz pełnomocnicy wyborczy (w wypadku koalicji oraz komitetu wyborczego wyborców) mają obowiązek zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Każdy komitet może, po zebraniu 2 tysięcy podpisów, zgłosić swojego kandydata do 26 stycznia.

Komitety wyborcze będą mogły bezpłatnie rozpowszechniać swoje materiały w lokalnych oddziałach mediów publicznych między 20 lutego a 4 marca. O północy 4 marca rozpocznie się cisza wyborcza.
Mamy niecały miesiąc na to, by podjąć decyzję, na którego kandydata oddamy swój głos. Każdy głos się liczy przy wyborze reprezentanta Podlasia, dbającego o nasze, regionalne interesy.

Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa jest kandydatką Prawa i Sprawiedliwości. Po raz pierwszy o mandat senatora ubiegała się w 2015 roku, kiedy to startowała z okręgu obejmującego Białołękę i Żoliborz. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a wcześniej przez wiele lat pracowała w jednej z największych na świecie firm naftowych. Jest wdową po amerykańskim dyplomacie wojskowym, a jej syn w ubiegłym roku otrzymał pierwszy stopień oficerski w armii USA. Od kilku lat posiada polskie obywatelstwo.

Mieczysław Bagiński, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego wszystkich kadencji. W II kadencji przewodniczący komisji mienia i finansów, w III kadencji Przewodniczący Sejmiku, w IV kadencji przewodniczący komisji rolnictwa i obszarów wiejskich, w tej kadencji Wiceprzewodniczący Sejmiku. Przez ostatnie dwie kadencje delegat do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP i przewodniczący komisji rewizyjnej tegoż związku. Pracował w komisji Związku Województw w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Przeszedł wszystkie szczeble wtajemniczenia zawodowego w nauczycielstwie, aż po funkcję w nadzorze szkół resortu rolnictwa prowadzonych przez wojewodę. Od 1992 roku był wicewojewodą łomżyńskim, a od 1994 – wojewodą.

Szczepan Barszczewski, lider podlaskiego KORWiN-a , prawnik z Białegostoku.

Andrzej Chmielewski, działacz Samoobrony znany z protestów i blokad rolniczych,

Sławomir Gromadzki, samorządowiec z okolic Kolna kandydujący z komitetu Szary Obywatel.

Jerzy Ząbkiewicz, suwałczanin jest górnikiem, ekonomistą, ławnikiem, przewodniczącym Krajowej Rady Sędziów Społecznych i przewodniczącym Stowarzyszenia „Samorządna Suwalszczyzna”. Jerzy Ząbkiewicz zamierza być kandydatem bezpartyjnym i niezależnym.

20 lutego rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w regionalnych programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych, przygotowanych przez komitety wyborcze i potrwa do północy 4 marca.

Kampania zakończy się o północy 4 marca. Głosowanie odbędzie się 6 marca między 7:00 a 21:00.

Radosława Górska

Brak komentarzy: