środa, 6 stycznia 2016

Spotkanie w Olsztynie


W dniu 5 stycznia 2016 r. w Olsztynie odbyło się spotkanie organizacyjne grupy KOD WARMIA.
Przygotowali je Dariusz Woźniak, Krzysztof Bondar i Krzysztof Wałczyk. Rozmowę moderowała Monika Falej, a notatki robiła Radosława Górska.  W zebraniu uczestniczył nowy koordynator regionu warmińsko-mazurskiego Michał Mazurkiewicz. Do OCOP dotarło 40 uczestników.
Cele spotkania sformułowano następująco:
- przedyskutowania sytuacji wewnątrz grupy,
 - ustalenia zasad współdziałania w grupie w działaniach realnych i facebookowych,
- ustalenia zakresu oczekiwań wobec prowadzących grupę,
- wyznaczenia zadań, zakresu obowiązków i uprawnień oraz ustalenia zasad współpracy z Koordynatorem regionu warmińsko-mazurskiego.
Rozmowę zagaił Dariusz Woźniak, który serdecznie wszystkich powitał, przedstawił agendę spotkania, przypomniał korzenie i cele ruchu społecznego Komitetu Obrony Demokracji, omówił sposoby możliwego działania KOD w obecnej sytuacji.
Michał Mazurkiewicz – koordynator regionu warmińsko - mazurskiego po krótkiej autoprezentacji zapowiedział „nowe otwarcie” w pracy KOD na Warmii i Mazurach. Powiedział, że wierzy, iż potrafimy sami rozwiązać problemy narosłe w grupie. Koniec waśni i kłótni, współpraca, zaufanie, współpraca z regionami, wzajemna pomoc to podstawowe warunki skutecznego ruchu. Michał apelował o wzajemne zaufanie i pomoc.
Przyznał, że zdaje sobie sprawę, z tego, że oczekujemy prowadzenia grupy w sposób właściwy, chcemy minimum pieczy administracyjnej, zależy nam na spokoju i wnikliwym rozpatrywaniu wszystkich uwag. Uznał, że na pierwszym spotkaniu w Olsztynie popełniliśmy zasadniczy błąd – nie powołaliśmy okręgów: Elbląg, Olsztyn (Warmia), Ełk (Mazury). Mimo to okręgi funkcjonują i najważniejsze się wydaje, aby ze sobą owocnie współpracowały, ale same organizowały pracę na swoim terenie. 
W czasie dyskusji, jaką wywołały słowa Michała, dyskutowano sprawę blokowania KODerek i KODerów. Michał obiecał możliwie szybko zająć się problemem i wszystkie wątpliwości wyjaśnić. Poinformował, że Stanisław Czachorowski (jeden z usuniętych) został przyjęty do grupy Elbląg, blog przez niego prowadzony ma autoryzację KOD. Natomiast nie ma zgody na prowadzenie jakichkolwiek fanpage`ów poza oficjalną stroną Komitetu Obrony Demokracji. 
Dyskutanci podjęli również refleksję nad usprawnieniem wzajemnej komunikacji i poszukiwaniu innych niż społeczność FB możliwości kontaktu. Zwrócono uwagę, że brakuje nam przede wszystkim procedur, regulaminów, opracowanych zasad kontroli. Te wszystkie sprawy będzie można ustalić dopiero po rejestracji stowarzyszenia. Wniosek o rejestrację oczekuje w sądzie na rozpatrzenie.
Po wystąpieniu Michała zgromadzeni obejrzeli film o powstaniu i początkach KOD.
Dariusz Woźniak przedstawił obecną strukturę przed rejestracją. 


W tym miejscu podziękował Adamowi (Woland) Wiktorowicz za przygotowanie grafiki i przeszedł omówienia projektu strategii Komitetu Obrony Dekoracji - „Misja KOD” . Zaprezentował oficjalne ulotki, w których przygotowanie zaangażowana była nasza grupa w okresie koordynacji Anki Grzybowskiej.
Krzysztof Bondar omówił kompetencje administratorów grup facebook’owych, wyjaśnił o jakich sprawach decyduje koordynator regionu WM, a o jakich koordynator grupy OLSZTYN? Zwrócił uwagę, że najważniejszym zadaniem koordynatora regionalnego jest budowanie i utrzymanie grup oraz zapewnienie współpracy działających na jego terenie grup lokalnych i problemowych. Koordynator lokalny buduje i utrzymuje grupę lokalną, która podejmuje działania na swoim terenie. Zadanie koordynatora lokalnego polega również na konsultowaniu zamierzeń z koordynatorem regionalnym. Z Zarządem Głównym kontaktuje się koordynator regionalny.

Krzysztof przedstawił także zasady usuwania postów z tablicy na FB grup oraz podstawowe zasady etykiety.
Do blokowania lub usuwania osób na FB mają uprawnienia liderzy grup FB mianowani administratorami. Sankcje dotyczą osób, które:
· Na tablicy swojego profilu posiadają posty lub polubienia postów ksenofobicznych, rasistowskich, zwolenników tzw. narodowców.
· Piszą obraźliwe posty, nawołujące do przemocy lub nienawiści.
· Są agresywne w stosunku do innych uczestników grupy.
· Notorycznie promują partię/polityka lub nieautoryzowane wydarzenia/blogi/fanpage-e.
· Wyraźnie i bez żadnych wątpliwości występuje przeciwko KOD (manifest, ustalenia).
· Celowo i notorycznie wprowadzają politykę dezinformacji w grupie , skłócają grupę, podsycają konflikty lub notorycznie prowadzą nieuzasadnione dyskusje prowadzące do sprzeczek.
Kryteria usuwania postów w grupie?
· Usuwane są wszystkie posty nawołujące do agresji, obraźliwe, zawierające chamskie odzywki lub chamskie memy.
· Usuwane są wszystkie posty powtórzone wielokrotnie w ciągu ostatniego czasu.
· Usuwane są wszystkie posty promujące partie (wszelakie).
· Usuwane są wszystkie posty zawierające linki do tzw. "szczujni".
· Usuwane są wszystkie posty zapraszające na wydarzenia/blogi/fanpage (lub do podpisywania czegokolwiek) nie organizowanych/autoryzowanych przez KOD.
Podczas rozmowy uznano, że te zasady są dobrym punktem wyjścia do dyskusji. Ponownie podkreślono, że wszystkie te sprawy będą mogły zostać precyzyjnie sformułowane po rejestracji stowarzyszenia. Zwrócono uwagę na potrzebę umotywowania strukturalnego grup problemowych.
Do dyskusji nad projektem strategii Komitetu Obrony Demokracji  oraz działaniami w Olsztynie wprowadził Krzysztof Wałczyk.  Na wstępie omówił rodzaje możliwych akcji KOD i ich podział. Przedstawił też swoje przemyślenia na temat możliwości działań w Olsztynie.
Podczas żywej wymiany zdań padały różne, ciekawe inicjatywy i konkretyzowały się pomysły. Rozważane były lokalne możliwości i chęci. W konkluzji zaproponowano, by reprezentacja grupy pojechała 9 stycznia 2016 r. do Warszawy na manifestację poparcia dla jeszcze wolnych mediów. Z Elbląga organizowany jest autokar. Chętni z grupy warmińskiej mogą skorzystać z tego transportu, dołączając w Ostródzie. Przedtem trzeba się skontaktować z organizatorami.
23 stycznia 2016 r. to dzień marszu w całej Polsce (czekamy na potwierdzenie z centrali KOD). Olsztyn włączy się w akcję i zorganizuje u siebie marsz. Organizatorzy zaapelowali, aby na FB zorganizować giełdę pomysłów na hasła na manifestacje i projekty ulotek.
Spotkanie upłynęło w ciepłej, serdecznej atmosferze. Tworzyła ją mądra refleksja o tym, jak bronić demokracji i wolności w Polsce i jak wykorzystać zapał tysięcy Polaków sympatyzujących z ruchem Komitetu Obrony Demokracji.  Jedna z wielu konkluzji to fakt, iż spotkanie w tzw. realu jest po stokroć efektywniejsze aniżeli dyskusja na FB. Owszem są to również ważne i czasem rzeczowy rozmowy jednak czasochłonne, a ich wnioski przeważnie pozostają nie zrealizowane... Na spotkaniu poznajemy się osobiście, wyrażamy swoje bezpośrednie emocje, które są czytelne. Robimy burzę mózgów, która zawsze przynosi konkretne wnioski. Czas (ok. 3 godz.) spędzony na wczorajszym spotkaniu, to czas zdecydowanie lepiej wykorzystany i przynoszący więcej efektów niż nasze dotychczasowe „truptanie” w miejscu przez ostatnie 7 tygodni.


Na zakończenie Dariusz Woźniak serdecznie podziękował uczestnikom spotkania.

11 komentarzy:

Unknown pisze...

Brawo. Teraz możemy działać.

Stanisław Czachorowski pisze...

Czytam i oczom nie wierze, wczoraj na spotkaniu wyrażałem obawy. Bo to ma byc regulamin grupy... a sankcie dotycza tego, co ktos sobie na własnym profilu napisze? "Do blokowania lub usuwania osób na FB mają uprawnienia liderzy grup FB mianowani administratorami. Sankcje dotyczą osób, które:
· Na tablicy swojego profilu posiadają posty" ?

Tadek59 pisze...

Stanisław chodzi pewnie o to że przed wpuszczeniem do grupy admin lustruje i patrzy na profil osoby , którą wpuszcza i jeżeli na prywatnym profilu tej osoby zobaczy zdjęcia albo wypowiedzi,które nawołują do agresji albo popierają określoną partię,osoba ta nie jest wpuszczana tylko ignorowana albo blokowana przez admina.

Stanisław Czachorowski pisze...

zapis jest niefortunny. Jeśli chodzi o akceptację przyłączenie do grupy - to musi to być tak napisane. A ponieważ w pierwszy zdaniu odnosi się do własnego profilu, to można odnosić wrażenie, ze kolejne wypunktowania tez tego dotyczą. To regulamin zamknięty na otwarta dyskusje i bardzo dziwaczny. Błędy sformułowań czynią ten regulamin nielogiczny i niefukcjonalny.

Stanisław Czachorowski pisze...

Czy to jest propozycja zasad czy zasady obowiązujece? "przedstawił także zasady usuwania postów z tablicy na FB grup (...) "

Unknown pisze...

Dla mnie zasady są jasne i nie widzę sprzeczności.

Unknown pisze...

Doprecyzowania wymaga kwestia wyrażania wsparcia dla partii politycznych. Rozumiem, że dotyczy to postów w grupie (i tak podejrzewam uważali autorzy), a nie prywatnego profilu. Powinno to zostać napisane jaśniej. I to, o czym mówiłem wczoraj, czyli kwestia zapraszania/linkowania do blogów nieautoryzowanych przez KOD. Jeśli opinie wyrażone na tych blogach są zgodne z poglądami KOD, to dlaczego nie można zachęcać do zapoznania się z nimi. Generalnie jednak uważam regulamin za dobry punkt wyjścia do określenia ostatecznych zasad. Lepiej mieć coś niż nie mieć nic. Jest jakiś punkt odniesienia. A nad poprawkami możemy i powinniśmy dyskutować.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
lunaris pisze...

Nie bardzo rozumiem..czyli co teraz KOD będzie inwigilował mój prywatny profil??? Nie wystarczy że PAD to robi???

Stanisław Czachorowski pisze...

Skoro to punkt wyjścia, to dyskusja ma sens. Posłuży do korekty i dopracowania.

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.