środa, 13 stycznia 2016

Dobrej zmiany ciąg dalszy - osoby po przeszczepach z utrudnionym dostępem do leków

Wśród owoców tzw. „dobrej zmiany” znajdziemy nie tylko próbę ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, ustawę antyterrorystyczną pozwalającą na totalną inwigilację obywateli, zamach na wolne media czy planowane czystki wśród pracowników administracji. Okazuje się, że partia rządząca obiecująca darmowe leki dla emerytów, 500 zł na dziecko i inne, przynajmniej powierzchownie patrząc prospołeczne zmiany, jednocześnie poprzez najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia o refundacji leków na rok 2016 znacząco utrudniła życie osobom po transplantacjach.

Od stycznia nowego roku z listy znikają leki immunosupresyjne stosowane przez osoby po przeszczepie narządów. Zastąpione zostały generykami tj. zamiennikami. Niestety ich działanie na przeszczepiony organ może być różne i nie przynieść pożądanego efektu. Osoba po przeszczepie i po zmianie leku będzie musiała spędzić wiele dni na oddziale szpitalnym i pod okiem transplantologów "testować" działanie nowego leku. Jeśli ta zamiana się nie powiedzie, może dojść nawet do odrzucenia przeszczepionego organu. Leki, które zostały zdjęcie z refundacji to Prograf i Valcyt. Ich cena diametralnie się zmieni - Prograf z kilku złotych do prawie 160zł, a Valcyt do 1400zł. Wielu lekarzy zajmujących się transplantologią i pacjentami po przeszczepach wypowiada się negatywnie na temat gwałtownego przejścia z leków oryginalnych na zamienniki, które w innym stopniu niż te pierwsze mogą uwalniać się w organizmie.

Eksperci, którzy na powyższy temat zabrali głos to: radca prawny i członek zarządu Fundacji Centrum Inicjatyw. Gospodarka i Zdrowie, ekspert w dziedzinie prawa ochrony zdrowia Michał Modro, prezes tej Fundacji i dyrektor zarządzająca Polską Federacją Szpitali Anna Banaszewska na stronie www.termedia.pl, Jarek Chojnacki - prezes Stowarzyszenia "Prometeusze", członek PFP "Dialtransplant", www.kardiojazz.pl, prof. Magdalena Durlik - kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Jeśli w Twojej rodzinie lub gronie znajomych jest ktoś po przeszczepie, lub jeśli po prostu nie jest ci obojętny los takich osób, możesz wziąć udział w ogólnopolskiej akcji. Napisz i wyślij list do posłów na Sejm RP. Poniżej odnośniki do wszystkich niezbędnych materiałów (wzory listów) i miejsc, gdzie można uzyskać więcej informacji w tej sprawie.

Brak komentarzy: