sobota, 9 stycznia 2016

Manifestacje "Wolne media" w Polsce - oficjalne i mniej oficjalne doniesienia


Dziś, 9 stycznia 2016 roku,  w całym kraju Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestacje poparcia dla dziennikarzy jeszcze wolnych mediów pod hasłem WOLNE MEDIA! Nie pozwolimy, aby zamknięto nam usta - bądźmy razem!

Protesty mają miejsce w dwudziestu miastach naszego kraju, a także w Londynie, Sztokholmie i Pradze. Mają być wyrazem oburzenia w związku ze zmianami w publicznych mediach. "Nieważne czy oglądamy TVP albo słuchamy Polskiego Radia. Nieważne czy lubimy tych czy innych dziennikarzy. Chodzi o zasadę – niezależne media to jedna z gwarancji demokratycznego państwa. Bądźmy w sobotę z nimi!!!" – piszą organizatorzy.

Manifestowały tłumy Polaków.
Przeciw "zawłaszczeniu mediów" protestowali uczestnicy manifestacji w Łodzi, w tym Mateusz Kijowski. W łódzkim proteście wzięło udział około 500 osób. Został zorganizowany na parkingu przed siedzibą regionalnej TVP, dlatego - co zaznaczyli organizatorzy - miał charakter kilkunastominutowego happeningu, w czasie którego odśpiewano hymn.
Tu film z Łodzi:

W Poznaniu uczestnicy demonstracji przynieśli flagi Polski i UE, tęczowe flagi, oraz transparenty z napisami: "Wasze media to komedia", "PiS - nie, peace - tak", "Wolne media naszym tlenem, ich upadku genem", "To się wam nie duda, możecie nam skaczyć". Skandowano: "wolna Polska", "wolne media".Według policji, w zgromadzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób.

Kilkuset zwolenników KOD manifestowało w  Szczecinie na Jasnych Błoniach. Zebrani przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone i unijne. Mieli transparenty z napisem "Wolne media", niektórzy założyli chirurgiczne maseczki, jako symbol "zamykania ust".

Ok 200 osób zgromadziło się na pikiecie w Kielcach. Wiele z nich trzymało w rękach flagi narodowe i unijne, także tabliczki z hasłami: "Quo Vadis rządzie?", "TVP Kultura umarła, nadchodzi TVP Fronda". Protestujący symbolicznie na kilka minut zakleili usta taśmami. W manifestacji uczestniczyła wnuczka autora Trylogii, 89-letnia Jadwiga Sienkiewicz. "Nie lubię za dużo mówić, bo zawsze można inteligentnie milczeć. Ale to co się dzieje mnie przeraża, bo władze wielu słów absolutnie nie rozumieją - co to jest solidarność, demokracja" – powiedziała.

Ok. 400 zwolenników KOD demonstrowało w Bielsku-Białej po hasłem "Kręcą nas wolne media". Skandowali m.in. "Demokracja jak powietrze", a na transparentach widniało m.in. hasło "Solidarność naszą bronią" oraz wizerunek prezydenta RP z podpisem "Człowiek z plasteliny". Kontrpikietę zorganizowało ok. 40 młodych osób z ONR.


Konin dołączył do dużych miastach, w których odbywają się takie manifestacje. To odpowiedź na nowelizację ustawy medialnej i zmiany w mediach publicznych. Pod zegarem przy ul. Dworcowej w Koninie zgromadziło się kilkaset osób, które wystąpiły w obronie wolnych mediów, stąd hasło „Stop cenzurze”.


Kraków. "Wolne media, bez Kurskiego", "to jest Polska, nie kaczoland", "500 złotych zabierajcie, wolne media nam oddajcie" - m.in. takie hasła mogliśmy usłyszeć dziś przed siedzibą Radia Kraków. Na pasie zieleni pomiędzy alejami ustawiono małą scenę. Przed nią i po obu stronach alei zebrały się tłumy ludzi. Jak szacują organizatorzy, w sumie mogło to być około 3-4 tysiące osób. Organizatorzy rozdawali kartki z napisem "wolne media" oraz taśmy klejące, który służyły uczestnikom do symbolicznego zaklejania ust.Bydgoszcz.  Zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji demonstrowali w obronie wolnych mediów na placu Wolności. Była też kontrdemonstracja środowisk prawicowych.

Zobacz film.

Toruń. Demonstracja na Rynku Staromiejskim.
Kilkadziesiąt osób odśpiewało wspólnie "Odę do radości" pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
KOD Lublin. Ponad półtora tysiąca ludzi demonstrowało dziś po południu na pl. Litewskim przeciwko łamaniu prawa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Wolne media, wolna Polska! - skandował tłum.

Częstochowa. Demonstracja KOD-u zaczęła się na pl. Daszyńskiego, uczestnicy w liczbie kilkuset osób wyruszyli Alejami NMP w stronę pl. Biegańskiego. - Kłamstwo i propaganda ma krótkie nogi, mam nadzieję, że szybko wróci czas wolności. Nie przyszedłem piszczeć, że oderwali mnie od koryta tylko krzyczeć, że gwałcą wartości! - mówił Jarosław Kapsa działacz "Solidarności".

Gorzów Wielkopolski. W Gorzowie, podobnie jak i w kilkunastu miastach w całej Polsce, odbyła się manifestacja pod hasłem „W obronie wolności i słowa”. Zorganizował ją Komitet Obrony Demokracji. Manifestacja była odpowiedzią na zmiany w ustawie medialnej, jakie wprowadził PiS. Na plac przy katedrze przyszło około 200 osób.


Wrocław. Tysiące osób zebrały się na placu Solnym. Punktualnie o godz. 14 we Wrocławiu, podobnie jak w wielu miastach Polski, zaczęła się kolejna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Tym razem w obronie wolnych mediów.


Rzeszów. Ponad 100 osób zgromadziło się przed telewizją Rzeszów jeszcze przed godziną 14 i cały czas dołączali kolejni. Przybyli ludzie z całego województwa: z Krosna, Przemyśla, Stalowej Woli. Nad zgromadzonymi powiewały biało-czerwone flagi i flagi Unii Europejskiej. Widać było transparenty z nazwami podkarpackich miejscowości, które manifestujący reprezentują, a także m.in. transparent z napisem: "Nie oglądam mediów narodowych", "Wolność".  W Rzeszowie to pierwsza manifestacja KOD-u.

Gdańsk. Plan na sobotę - manifestacja KOD miała się rozpocząć się przy Złotej Bramie o godz. 13.45. Stamtąd pochód mieszkańców przejdzie ulicą Długą w kierunku Długiego Targu.

Po godzinie 14, spod rozgłośni Radia Opole wyruszyła manifestacja organizowana przez opolski Komitet Obrony Demokracji. Zebrani przeszli pod siedzibę TVP Opole a następnie na rynek. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, celem marszu jest obrona demokratycznych wartości i instytucji państwa, a konkretnie: wolnych mediów.


W sobotę 9 stycznia w Zielonej Górze odbyła się manifestacja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji. Jego uczestnicy protestowali przeciwko zmianom PiS w mediach publicznych.

Katowice. Kilkaset osób wzięło w sobotę udział w manifestacji KOD w Katowicach. Na rynku zebrali się i starsi, i młodsi, i całe rodziny. Ludzie skandowali: "Wolne media!" i "Precz z cenzurą", przynieśli kartki i transparenty, nad głowami uczestników powiewały biało-czerwone flagi.

Białystok.  "Wolne media", "Kurski prawdę ci powie?", "Jarosław Polskę zostaw" - m.in. takie hasła towarzyszyły manifestacji w obronie mediów publicznych. Kilka tysięcy osób protestowało pod siedzibą białostockiego oddziału TVP.

W Warszawie manifestacja KOD-u rozpoczęła o godz. 14 na placu Powstańców Warszawy, ale o godz. 12 na placu Zamkowym, zorganizowano flash mob, tłum ludzi zebrał się pod kolumną Zygmunta z flagami Polski i Unii Europejskiej i odśpiewał "Odę do radości".

Warszawska manifestacja na placu Powstańców, gdzie mieści się budynek TVP, rozpoczęła się po godz. 14 od odczytania listu lidera KOD Mateusza Kijowskiego.
- Naszym pierwszym obowiązkiem jest prostować kłamstwa, drugim - solidarność - mówił do ludzi mediów na manifestacji KOD w Warszawie Seweryn Blumsztajn, szef Towarzystwa Dziennikarskiego. - Wolność słowa, to możliwość mówienia rzeczy, które się nie podobają - przypomniał Sławomir Sierakowski z KP. A Ewa Wanat wzywała do bojkotu publicznych mediów telewizji i dziennikarzy i gości.
Zobacz film.

Do Warszawy wybrali się KODerzy z Warmii i Mazur.
Zdjęcia Jerzy Nowicki - Album zdjęć z manifestacji
Album Flash mob - Oda do Radości w grupie Flash Mob Komitetu Obrony Demokracji. I filmy; 12 z manifestacji pod TVP
Zdjęcia Anna Tausend


Łukasz Słotwiński również przysłał zdjęcia:
a Renia Ludwiszewska filmik z  przemówieniem Krzysztofa Łozińskiego.

A według niektórych polityków to garstka ludzi, którzy bronią swego interesu. Tak ta "garstka" broni swojego prawa od wolnej i demokratycznej Ojczyzny. Na tym polega ów "interes".
- To jest wielki sukces - mówiła o frekwencji na sobotnich manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji przeciwko zmianom w ustawie medialnej reżyserka Agnieszka Holland w "Faktach po Faktach". (http://www.tvn24.pl)

Materiał opracowano na podstawie doniesień Gazety Wyborczej, potralu TVN24,  lokalnych mediów oraz doniesień naszych KOD - owiczów.

Serdecznie dziękuję.
Radosława Górska

Brak komentarzy: