czwartek, 22 grudnia 2016

Protest w Sejmie i przed Sejmem - Oświadczenie

Warszawa, 21 grudnia 2016 r.

Od piątku 16 grudnia trwa nieprzerwanie pikieta Obywateli RP przed budynkami Sejmu. Stanęliśmy tam, wspierając protestujących dziennikarzy, którym władze PiS usiłowały uniemożliwić dostęp do parlamentarzystów oraz zablokować możliwość rzetelnego sprawozdawania prac parlamentu.

Tego samego dnia doszło w Sejmie do drastycznego pogwałcenia wszelkich demokratycznych procedur i kolejnego złamania zasad i zapisów konstytucji. Rozpoczął się kryzys parlamentarny – najpoważniejszy w rocznej historii tych rządów PiS. Spontanicznie pod budynek Sejmu przyszło kilka tysięcy mieszkańców Warszawy i jeszcze te samej nocy doszło do akcji policji przeciw obywatelom i ich prawom do protestu.

Posłowie opozycji, w akcie niezgody na bezprawie przejętych przez PiS władz państwa, podjęli okupację sali posiedzeń Sejmu. W solidarności z nimi trwamy w rotacyjnej pikiecie przed budynkami Sejmu. Towarzyszą nam i wspierają nas uczestnicy Komitetu Obrony Demokracji, organizacji na rzecz praw kobiet , wiele innych środowisk, nierzadko bardzo od nas różnych. Towarzyszą nam obywatele powodowani po prostu oburzeniem i niezgodą na kolejny akt jawnego bezprawia.

Poseł Kaczyński oświadczył dzisiaj, że zarówno akcja posłów w sali posiedzeń Sejmu, jak protest Obywateli RP przed Sejmem są nielegalne i naruszają również kodeks karny. Nie zamierzamy się ugiąć przed tymi groźbami. Nasza demonstracja jest najzupełniej zgodna z prawem, nawet w świetle najnowszych, niekonstytucyjnych zmian w przepisach. Obywatelskie nieposłuszeństwo, które jest fundamentem naszych działań, zakłada zgodę na ponoszenie odpowiedzialności za czyny przeciwko złemu, niesprawiedliwemu i szkodliwemu prawu.

Posłowie opozycji!

Sami od miesięcy prowadząc akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, wyrażamy uznanie dla Waszych zdecydowanych działań. Jesteśmy Wam wdzięczni za zdecydowanie i wytrwałość. Możecie być pewni, że dopóki będziecie protestowali na sali sejmowej, dopóty my będziemy stali przed budynkiem parlamentu.

Dziennikarze i ludzie mediów!

To Wasze poczucie sensu misji mediów i znaczenia czwartej władzy zapoczątkowało obecną sekwencję wydarzeń. Wasza troska o wspólne dobro polskiej demokracji jest godna uznania tym większego, im większą budzi niechęć ze strony obecnych władz. Nie ma lepszego komplementu dla wolnych mediów niż gwałtowne próby ich zakneblowania podejmowane przez rządzących. Was również będziemy wspierać w walce o możliwość kontrolowania władz publicznych.

Obywatele!

Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierają nas na różne sposoby. Dyżurujecie z nami za dnia i w nocy. Wielu z Was musi godzić pracę, codzienne obowiązki i przedświąteczną rodzinną gorączkę ze wsparciem tego ważnego protestu. Bardzo wielkie i bezcenne jest również Wasze materialne wsparcie. Wasze codzienne dostawy żywności, gorących napojów, sprzętu i materiałów, wsparcie finansowe. Czasy nadchodzą trudne i raczej niewesołe, ale Wasza solidarność jest bodaj najjaśniejszym elementem naszej codzienności.

Przed nami trudne tygodnie. Prosimy Was dzisiaj o pomoc. Nasza kilkudziesięcioosobowa grupa potrzebuje wsparcia w nieprzerwanym pikietowaniu do 11. stycznia, a może i dłużej. Tych, którzy chcą i są w stanie podjąć się systematycznych dyżurów, prosimy o zgłoszenia poprzez poniższy formularz.


Paweł Kasprzak
Obywatele RP

Brak komentarzy: