piątek, 2 września 2016

Subiektywny przegląd prasy - 2.09.2016

Newsy jak szalone kręcą się nam w głowach, podskakują, wciskają w oczy. Można z nich ułożyć niezły łańcuszek absurdów, tylko po co nam on? Zapraszam na prasówkę.

1. Macierewicz cały w skowronkach informuje, że ma nowe dowody w sprawie Smoleńska. Są one wstrząsające i przekonują całkowicie, że zamach to zamach. Niby to nagrania z innego samolotu rozmowy załogi tupolewa, niby to ukrywane dowody komisji Milera. Co jakiś czas Macierewicz rzuca w eter rewelacje, a potem nastaje cisza. Ciekawe, kiedy raczy ujawnić te nowe dowody, a kiedy wyskoczy z kolejną niespodzianką. I tak sobie facet działa, miesiące płyną, kasa dla członków komisji leci, a przecież już wszystko wiadomo. Zamordowano prezydenta, jego małżonkę, Błasika i innych, związanych z PiSem. Cała reszta zaś zginęła w katastrofie lotniczej. Ktoś ma jakieś wątpliwości?

2. Gdzieś w Polsce. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Akademia, dzieciaki wystrojone, nastrój podniosły. Głos zabiera pani dyrektor, a po niej…. do mikrofonu dopada ksiądz. Ot, klasyczny obraz nowej Polski. Władza i kościół, kościół i władza. A czy to ważne, że niektóre z tych dzieci są innego wyznania? Ważne,że taki układ to obecnie klasyka. Znam szkoły, które rozpoczynają rok szkolny mszą, gdzie każda z uroczystości zaczyna się modlitwą. Ksiądz staje się tzw pierwszym po Bogu, a może nawet przed Bogiem? Żegnaj świecka szkoło…

3. W szkole ojczulka Rydzyka można zrobić studia podyplomowe „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”. Ciekawy kierunek, ale jeszcze ciekawsza obsada. Wprowadzają studentów w świat wiedzy najwięksi polscy profesjonaliści czyli Pawłowicz, Konrad Tomaszewski (krewny prezesa), Jan Szyszko i jego córka Katarzyna. Zajęcia praktyczne odbywają się w stodole, znajdującej się w posiadłości pana ministra, a program studiów można znaleźć na stronie Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, któremu szefuje kto? Oczywiście pan Szyszko. Interesik prawie że rodzinny, prawda? Nie m się co dziwić, ze Ojczulek dostanie kolejną kasę, bo ktoś wysoko ustawiony (patrz – Szyszko) poparł wniosek o udzielenie 300 tysięcy zł z FOŚ na te właśnie studia podyplomowe. No popatrzcie, jak to wszystko pięknie zamyka się w kręgu wzajemnej adoracji.

4. Uwaga, zagadka! „W pałacu prezydenckim sobie stała, taka nadmuchana samochwała. Z długopisem w łapie, ozorem kłamstwa na okrągło kłapie. Wciąż mówi, że jej szef to potęga, a u niego samego prawnicza głowa tęga” Kto zgadł, że to o Dudę chodzi dostaje w prezencie uśmiech autorki czyli mój. Rozdwojenie jaźni pisowskiego prezydenta jest już obiektem dogłębnej analizy dziennikarzy, którzy zastanawiają się, który Duda to Duda, a który to podnóżek prezesa. Ten, co potępia w czambuł dokonania minionych 27 lat, czy ten, co ściska rękę Lecha Wałęsy? A może to tylko chwilowe przebłyski przyzwoitości, której tak trudno jednak się pozbyć?

5. Każde, kolejne wystąpienie gwiazdy MON, ministerki Zalewskiej, spowodowało, że rodzice 6 latków zaczęli czuć coraz większy niepokój. Pojawiło się mnóstwo wątpliwości, czy to aby słuszna decyzja, by pozostawić dzieciaki w przedszkolu i narazić je w przyszłym roku na przejście reformy oświaty, o której wiadomo tylko tyle, że nic nie wiadomo. Co mądrzejsi uznali, ze nie będę narażać swoich pociech na eksperymenty pisowskiej władzy i zaczął się szturm na szkoły. Już teraz wiadomo, że liczba sześciolatków w szkołach znacznie wzrosła, a to ponoć nie koniec, bo wciąż trwa przemieszczanie dzieciaków do placówek szkolnych. Jeszcze kilka mądrych słów Zalewskiej, a wbrew oczekiwaniom Elbanowskich, to oddziały przedszkolne będą świeciły pustkami. I po co komu potrzebny był ten bałagan?

*
Jakaś dziwna nam się prawidłowość objawiła. Czego się PiS nie ruszy to nie wiadomo, śmiać się czy płakać, bo takie to absurdalne, pozbawione sensu. Jedno jest pewne, w wyścigu za rozumem, lecą na ostatnim miejscu i to z taką zadyszką, że nie mają szans dobiec do prowadzących. Może gdzieś po drodze padną bez sił i będzie wreszcie spokój? Do poniedziałku.

Tamara Olszewska
Źródło informacji
1. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20633492,mamy-wstrzasajace-wyznania-i-nagrania-zalogi-szef-mon-o-nowych.html#BoxNewsImg
2. http://www.newsweek.pl/opinie/rozpoczecie-roku-szkolnego-1-wrzesnia-2015-ksiadz-najwazniejszy-w-szkole,artykuly,396370,1.html
3. http://wyborcza.pl/1,75398,20633119,oko-press-jan-szyszko-rekomendowal-dofinansowanie-studiow-u.html
4. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1041267,title,Dwa-oblicza-Andrzeja-Dudy,wid,18489703,wiadomosc.html
5. http://wyborcza.pl/1,75398,20632947,latem-przybylo-szesciolatkow-w-podstawowkach-uklony-dla-minister.html

Brak komentarzy: