piątek, 14 kwietnia 2017

Subiektywny przegląd prasy - 14.04.2017

News za newsem goni, a my go wyhaczamy, a my go pach… i prasówka gotowa. Zapraszam.

1. Ostatnimi czasy przyglądaliśmy się z zadowoleniem wojence między Macierewiczem a Dudą. Pisowski prezydent przypomniał sobie nagle, że jest głową państwa i zwierzchnikiem sił zbrojnych. Sezon narciarski się skończył,więc zapewne nudził się biedaczyna i stąd ta jakaś aktywność życiowa. Były listy do Macierewicza, machanie szabelką, wielkie słowa, podkreślanie swojej rangi i pozycji. Troska o stan polskiej armii minęła po spotkaniach z szefem MON, który pokazał Dudzie,
gdzie jego miejsce. Teraz już nie ma pretensji o odchodzących generałów, o jakieś tam problemy z przetargami. Teraz stoi murem za Macierewiczem i po konflikcie. Jak to się mówi, z wielkiej chmury mały deszcz, ale co pokazał Duda przez chwilę to pokazał.

2. Szkoła podstawowa gdzieś w Polsce. Katechetka podchodzi do 6 letniej dziewczynki i pytają, dlaczego nie przychodzi na lekcje religii. Kiedy dziecko odpowiada, że mama jej nie pozwala, ta przytula biedactwo do siebie i stwierdza, że współczuje takiej matki, bo jak nie kocha ona Boga to po śmierci nie pójdzie do nieba. Sytuacja dla mnie niewyobrażalna, ale wpisująca się w pewien trend, którego cechą jest narzucanie w szkołach wszystkim dzieciom pewnego obowiązku uczestnictwa w uroczystościach czy działaniach ściśle związanych z religią. Msze, apele, rekolekcje, obchody świąt religii rzymsko-katolickiej. Jak w tym mają odnaleźć się dzieci innego wyznania czy z domów, gdzie nie oddaje się hołdu religii? Chyba trzeba będzie zakładać nowe szkoły, świeckie, bo przekraczane zostają już wszelkie granice.

3. Szef podkomisji smoleńskiej, pan Berczyński może liczyć na wdzięczność Macierewicza za swoją przykładną pracę na rzecz „prawdy”. Został prezesem rady nadzorczej WZL w Łodzi i, jak przyznał z uśmiechem, to właśnie on przekonał Macierewicza, by zerwał przetarg na caracale. No bo po co nam jakieś caracale. A tak na marginesie, to czy wywieranie presji w tego typu sprawach nie jest przypadkiem niezgodne z prawem?

4. Poseł K. ogłosił, że niebawem w Warszawie staną dwa pomniki. Jeden tak ogólnie poświęcony ofiarom katastrofy, drugi to oczywiście Lecha Kaczyńskiego. Z tego, co wiem, miasto nic o tym nie wie, ale co tam...to nie sprawa Ratusza. Jak już te pomniki będą to jestem ciekawa, jak w rocznicę smoleńską PiSiątka dadzą radę obskoczyć wszystkie miejsca pamięci smoleńskiej w Warszawie. Niby wcale ich nie ma, ale już w tym roku Macierewicz dostał zadyszki od ganiania. A może wprowadzi się nowa tradycję, ściśle związaną z religią smoleńska czyli smoleński bieg po zdrowie? Politycy PiS, ubrani na sportowo od rana ruszą hurtem i tak sobie będą latać od jednego miejsca do kolejnego. Zwycięzcą biegu zostanie ten, kto dotrze wieczorem pod pomnik prezydenta i w nagrodę będzie mógł ucałować dłoń posła K. Fajny pomysł, prawda?

5. Wszyscy wiemy, że nasz kościół podzielił się już na Polską Instytucję Kościelną i Kościół klasyczny, rzymsko katolicki. O pierwszym to już nawet mi się pisać nie chce, bo szkoda słów, ale ten drugi wciąż próbuje stać na straży wartości chrześcijańskich, choć jego słudzy są coraz mocniej krytykowani. Ciekawa była rozmowa w Polskim Radio z prymasem Polski, abp. Wojciechem Polakiem. Mówił ciekawie, mówił sensownie, odniósł się też do przyjętej przez Sejm uchwały o uczczeniu 100 rocznicy objawień fatimskich. „takie akty powinny być przyjmowane w Kościele, a nie w Sejmie, ponieważ Bóg nie domaga się żadnych deklaracji”. Sobecka mu tego nie daruje. Podobnie jak i nasi upolitycznieni duchowni. W końcu to oni tutaj rządzą, a nie ci, co postrzegają rolę kościoła zdecydowanie inaczej.

*
No i to byłoby na tyle. Odpoczywajcie, nie włączajcie wiadomości, odpuście sobie przeglądanie portali informacyjnych i po prostu cieszcie się Wielkanocą. Wszystkiego najlepszego i obiecuję, wrócę we wtorek.

Tamara Olszewska

Źródło informacji
1. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1701650,1,prezydent-zlozyl-bron-przed-antonim-macierewiczem.read
2. http://wyborcza.pl/7,95891,21629247,twoja-mama-nie-kocha-boga-nie-pojdzie-do-nieba.html
3. http://www.newsweek.pl/polska/polityka/dr-waclaw-berczynski-przyznaje-to-ja-wykonczylem-caracale-,artykuly,408865,1.html?src=HP_Section_1
4. http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,21632637,kaczynski-w-towarzystwie-jana-pawla-ii-wiemy-gdzie-stana-pomniki.html#MTstream
5. https://www.wprost.pl/kraj/10050860/Prymas-Polski-o-uchwale-dotyczacej-objawien-fatimskich-Takie-akty-powinny-byc-w-Kosciele-a-nie-w-Sejmie.html

1 komentarz:

Tommy Eastwood pisze...

Całkiem śmieszne te wasze interpretacje rzeczywistości😊 Czy człowiek z caracallem na glowie juz wie, kto go będzie reprezentował w sądzie?:))