wtorek, 21 czerwca 2016

Subiektywny przegląd prasy - 21.06.2016

 Trudno zachować umiar i mądrość, gdy wokół pełno bałwanów i tsunami głupoty. Jednak wiem, że damy radę, bo jeszcze się taki nie urodził, coby myślącym Polakom zaszkodził. Zapraszam :)

1. Wracamy do sprawy głazu, który nagle znalazł się przed Ratuszem Warszawskim w przededniu 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Głaz sobie stoi, napis na nim przyciąga oczy, a pan Melak cały w skowronkach, że przechytrzył Radę Miasta i taką samowolkę sobie zafundował. Ma facet fantazję, trzeba mu to przyznać. No i trwa przepychanka głazem. Miasto go nie chce, każe usunąć, wojewoda chce się odwoływać i tak w kółko Macieju, a głaz jak stał, tak stoi. Kto zgadnie, jaki będzie ciąg dalszy tej historii?

2. Wizja powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego była tak kusząca, że wielu rodaków rzuciło się do urn, byle tylko wygrał PiS. Oczami wyobraźni wiedzieli siebie, jak to siedzą na plaży , popijają drineczki i delektują się wesołym życiem emeryta. Zapewne już niedługo doczekają się odpowiedniej ustawy, choć nie do końca takiej, jaka im się zamarzyła. Wcześniej na emeryturę, owszem, ale tylko w połączeniu z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat. Czyli zasuwamy całe życie jak mrówki, potem dostaniemy denną emeryturę, ale zapewne to wina PO, bo przecież prezes kocha, prezes wielbi, prezes dba o człowieka.

3. Wielki sukces prezesa. Wreszcie, wreszcie pierwszy skazany za zbrodnię smoleńską. Paweł Bielawny dostał półtora roku w zawieszeniu za niedopełnienie obowiązku ochrony VIPów przez BOR. Jestem ciekawa, czy poleje się szampan z tej okazji. W kolejce czekają następni do osądzenia i skazania. Przy okazji można zlikwidować znaczą część opozycji, uznając ją za współwinną, bo zgodnie ze starą maksymą – Dajcie mi paragraf, a winny sam się znajdzie. Wprawdzie co niektórzy narzekają, ze to bardzo niski wyrok, ale pewnie kolejne będą znacznie bardziej ostre. Proponuję przygotować już miejsce w wiezieniu, może we Wronkach, bo tam ponoć ostro jest. Przestępców pospolitych zwolnić, niech się resocjalizują społecznie na własną rękę, a winnych zbrodni smoleńskiej wsadzać, wsadzać, wsadzać. Ach, jakaż piękna wizja.

4. No proszę, Duda zrobił coś zupełnie sam? To aż nie do uwierzenia. Nikt mu nie podpowiedział, nie pogroził paluszkiem? Niesamowite, jestem po prostu w szoku. Sam pomyślał, sam chwycił długopis w rękę i sam podpisał wniosek dotyczący wysłania polskich żołnierzy na Bliski Wschód. Jak on na to wpadł, że może coś sam zrobić? Teraz musi biedaczyna bardzo uważać, bo mózg, który zbyt długo leżał odłogiem w Pałacu Prezydenckim, może nie wytrzymać nagłej eksploatacji i trach….

5. Prezydent Poznania nie ugnie się przed szantażem Macierewicza. Miasto zrezygnuje z honorowej asysty wojskowej, bo obrazą dla ofiar Czerwca’56 jest łączenie ich z ofiarami katastrofy smoleńskiej. Żadnej list smoleńskiej, żadnego głupiego gadania. Poznań umie czcić swoich Bohaterów z szacunkiem i honorem. A może teraz władza się obrazi i nie przyjedzie do Poznania na obchody rocznicowe? Szczerze? Nikt z tego powodu płakać nie będzie.

6. Po „szerokich konsultacjach społecznych” MEN jest gotowy na rewolucję w edukacji. Bardzo żałuję, ale nie mogę podać, jakie autorytety naukowe brały udział w budowaniu szkoły świetlanej przyszłości, bo po prostu nie wiem. Poza Elbanowskimi, nie słyszałam o nikim, kto by doradzał i współpracował. Ekspertów było niby 1840, ale kto to, z jakim dorobkiem naukowym, jaką wiedzą i doświadczeniem? To wie tylko Anna Zalewska. Zgodnie z przyjętą, pisowską zasadą, wszystko, co dotyczy zmiany jest tajne/ poufne. Pozostaje nam więc cierpliwie czekać i wierzyć, ze to kukułcze jajo nie rozsadzi naszego szkolnictwa na amen. Hm, a właściwie to ta wiara nic nam nie da, bo przecież wiadomo, jak to będzie. Do kitu i tyle.
*
Stoi na stacji lokomotywa. Wielka, pisowska i ledwo żywa. Już ledwo sapie, już ledwo bucha, a prezes ciągle ostro w nią dmucha. No i w końcu tchu mu zabraknie, a nam znowu zaświeci słońce demokracji. I tego się trzymamy. Do jutra :)

Tamara Olszewska

Źródło informacji
1. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20276296,ratusz-glaz-lecha-kaczynskiego-to-samowola-trzeba-go-usunac.html
2. http://next.gazeta.pl/next/7,151003,20272902,rzad-chce-polaczyc-nizszy-wiek-emerytalny-z-minimalnym-stazem.html#MTstream
3. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20277220,kaczynski-nie-zna-materialu-dowodowego-ws-smolenska-ale.html#Czolka3Img
4. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wojsko-polskie-bedzie-walczyc-z-Panstwem-Islamskim-Magierowski-to-byla-autonomiczna-decyzja-prezydenta-Dudy-nie-mial-wiekszych-watpliwosci,wid,18388771,wiadomosc.html?ticaid=1173ad
5. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20277472,rocznica-czerwca-56-bez-ofiar-katastrofy.html#BoxLokPozImg
6. http://wyborcza.pl/1,75398,20275327,minister-edukacji-utajnia-konsultacje-na-temat-przyszlosci-edukacji.html

Brak komentarzy: