środa, 15 czerwca 2016

Rząd PiS strzepuje z siebie konstytucyjne obowiązki i odpowiedzialność za ochronę zdrowia należną obywatelowi

Na przygotowanie projektu ustawy o działalności leczniczej do ostatecznego głosowania Sejm potrzebował mniej niż 36 godzin. Sprzeciw samorządów terytorialnych i całej opozycji, wątpliwości Biura Analiz Sejmowych - nie pomogły. Celem rządu jest przerzucenie na samorządy finansowanie służby zdrowia. Rząd PiS strzepuje z siebie konstytucyjne obowiązki i odpowiedzialność za ochronę zdrowia należną obywatelowi.

W ustawie tak naprawdę chodzi o to, by zwiększenie strumienia pieniędzy na świadczenia zdrowotne pochodziło tylko z kieszeni samorządów. Minister Konstanty Radziwiłł chce udowodnić, że zwiększył poziom finansowania ochrony zdrowia z pieniędzy publicznych. Tylko te pieniądze nie będą pochodzić z budżetu centralnego, bo tam ich nie ma. Władza więc przerzuca na samorządy odpowiedzialność za finansowanie służby zdrowia. Nałożenie na samorządy obowiązku kupowania świadczeń zdrowotnych to abstrakcja. W samorządowych budżetach nie ma na to pieniędzy. To jest konstytucyjny obowiązek państwa! Dziś państwo PiS obowiązki NFZ zrzuca na samorządy. Nie! Gorzej! NFZ ma finansowanie, bo ma składkę zdrowotną, a tutaj jest sam udział w podatku, a ogromne nowe, wielkie zadanie nałożone na samorząd.

Ta ustawa ani nie poprawi warunków pracy służby zdrowia, ani nie poprawi dostępu pacjentów do usług medycznych, wręcz odwrotnie, ta ustawa jest gwoździem do trumny polskiej służby zdrowia. Ustawa po czwartkowych posiedzeniach komisji, została przyjęta jeszcze piątek, 10.06.16.. Ustawę poparli tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe kluby były przeciw.

Grazyna Binek

Brak komentarzy: