niedziela, 12 czerwca 2016

Czy środowiska propisowskie są antyNATOwskie i jeśli tak to dlaczego?

(Antynatowska pikieta środowisk prawicowych)
W czasie obecności żołnierzy NATO w Olsztynie (9. czerwca 2016 r.), których konwój po raz pierwszy w historii miasta zatrzymał na Starówce, pikietę protestacyjną urządzili jacyś prawicowi "patrioci". Były flagi biało-czerwone, orły na piersiach i głośna muzyka narodowo-patriotyczna. Chyba dwa razy interweniowała staż miejsca. Nie przyciągnęli uwagi mieszkańców miasta. Hasła i okrzyki było polsko-nacjonalistyczne. Grupa jakich wiele wśród zwolenników PiS i antyKODowskich pikiet czy zakłóceń publicznych zgromadzeń. Manifestacja tych ludzi była ewidentnie skierowana przeciw NATO i obecności Polski w NATO. Jakoś nie zauważyłem żadnego odcięcia się PiS od tych działań. Ciche przyzwolenie? W tym samym czasie w prawicowej, propisowskiej prasie ukazywało się wiele agresywnych komentarzy przeciw KOD i obecności KOD przy wozach bojowych NATO. Tak, KOD był i wraz z mieszkańcami Olsztyna uśmiechami przywitał żołnierzy NATO (zobacz zdjęcie niżej).

(KOD wraz z wojskami NATO, na olsztyńskiej Starówce)
Antyunijne działania PiSu i środowisk propisowskich nie są już tajemnicą. Teraz pojawia się pytanie czy PiS jest tak naprawdę przeciw obecności Polski w NATO. Chciałbym jednoznacznych deklaracji środowisk propisowskich i rzeczywistych działań, spójnych z tymi deklaracjami. Może marzy im się polityka międzymorza? Bo o takiej ostatnio coś mówił prezydent Duda. I dlatego chcą powolnego usunięcia NATO z Polski? Czy do realizowanej polityki antyunijnej, antyeuropejskiej, antyniemieckiej dołączy teraz polityka antyamerykańska i antynatowska? Jakie powody kryją się za takim kierunkiem działań?

(Antynatowska pikieta środowisk prawicowych)
W konwoju wojsk NATO trzon stanowili żołnierze 2. Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych. W konwoju byli również żołnierze z Niemiec i Polski. Kawalkada pojazdów wojskowych przyjechała do Olsztyna w ramach „II Rajdu Dragonów”. Żołnierze ruszyli z Niemiec. Po przebyciu ponad dwóch tysięcy kilometrów przez Czechy, Polskę, Litwę i Łotwę, dotrą do Estonii na ćwiczenia Saber Strike 16. W Olsztynie można było spotkać około 50 żołnierzy oraz zobaczyć oraz sześć pojazdów bojowych (czytaj więcej na stronie Olsztyn.24)

Roch Protazy

(Antynatowska pikieta środowisk prawicowych)

1 komentarz:

Stanisław Czachorowski pisze...

A tu inna relacja: http://www.olsztyn.com.pl/artykul,nie-wpychajcie-nas-w-wojne-z-bialorusia,21085.html