piątek, 26 sierpnia 2016

Subiektywny przegląd prasy - 26.08.2016

Panie prezesie, melduję wykonanie zadania. Newsy przejrzane i prasówka gotowa. Zapraszam :)

1. Wielki sukces Szydło i Szałamachy ostał odtrąbiony. Tyle wspaniałości się dzieje, że deficyt budżetowy wyniesie tylko 59, 3 mld zł. W rządzie radość i powód do dumy, naród też ma się cieszyć, bo jest z czego. Jeden z dziennikarzy nie poddał się tej fali samozachwytu. Przypomniał stanowisko PiSu i święte oburzenie, gdy projekt budżetu PO/PSL w 2015 roku sięgał kwoty aż 46,8 mld zł. Okazuje się, że wyjaśnienie jest proste. Rząd PO/PSL zadłużał Polskę nie robiąc nic, a teraz władza zadłuża, robiąc aż tyle. Ta subtelna różnica na pewno wszystkich uspokoi i nadal będzie można spokojnie dać się prowadzić ku przepaści.

2. Iława nie należy do największych miast w Polsce, stąd też i jej finanse nie są na wysokim poziomie. Zaskakuje więc decyzja władz miejskich o przeznaczeniu 10 tysięcy zł na pomnik ofiar smoleńskich. Ktoś powie, że to żadne pieniądze, a jednak ileż można za nie w mieście zrobić sensownego. Jeden z mieszkańców napisał list z trzema pytaniami, ale włodarze nie uznali za stosowne się do niego odnieść. A pytania były krótkie: czy nie próbowano zebrać pieniędzy wśród osób zainteresowanych, czy poddano ten pomysł konsultacjom społecznym, czy inicjatorzy dorzucą coś z własnej kieszeni i czy w napisie będzie słowo „zginęli” czy „polegli”. Autor listu odpowiedzi nie otrzymał, decyzja prawie już zapadła. Pomnik będzie, a inne miasta niech biorą przykład. Zamiast wydawać kasę na bzdury niech stawiają pomniki smoleńskie. One teraz w modzie, na fali i może coś za to od rządu skapnie miłego dla pomysłodawców. Ojjj warto teraz wchodzić prezesowi i spółce w d…..

3. Cuda jakieś czy co? Jeszcze w marcu dość krytycznie oceniano szkołę Rydzyka. Studenci skarżyli się na poziom nauczania, kiepskie miejsce w rankingu ( daleko od 100), brak możliwości pracy, szczególnie po kierunkach humanistycznych, fatalne relacje i dziwne zwyczaje. Minęło raptem kilka miesięcy i szkoła przeszła cudowną transformację. Teraz jest wspaniale, pięknie, 5 miejsce w rankingu uczelni, po których najłatwiej znaleźć pracę. Studenci zachwyceni, wykładowcy do rany przyłóż, atmosfera jak nigdzie indziej. Czy to czary czy też może wielka pomoc PiSu w promocji uczelni, łatwość w znalezieniu pracy, bo przecież nowa władza potrzebuje oddanych ideologicznie młodych ludzi. A może nawet lepiej nie pytać, bo po co się denerwować? Jedno jest pewne. Jakieś siły nieczyste musiały zadziałać i stąd nagle taaaki sukces.

4. W środę zawiązała się koalicja „Nie dla chaosu w szkole”. Przystąpiło do niej już 9 organizacji, w tym i KOD. A mnie serce rośnie, bo to kolejny przejaw oporu wobec idiotycznych działań Rządu. Jedno mnie tylko zastanawia. Dlaczego brakuje wśród nich Solidarności? Szczególnie teraz, w przededniu rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, spadkobierca walki o lepszą Polskę i życie zgodnie z demokratycznymi zasadami, stoi sobie z boku i ma w nosie wszystko. Wstyd po prostu. Wstyd, że polityczne więzi stały się ważniejsze od dobra obywateli. Przyjdzie czas, a Solidarność zapłaci za swoje złe wybory i stanie się symbolem sprzedawczyka, który tak łatwo pogrzebał ideę Solidarności z 1980 roku. I skończy się szacunek, skończą się układziki, skończy się dobra kasa dla szefostwa. I niech tak się stanie, czekam niecierpliwie.

5. Agencja Moody's ostrzega. Jeśli PiS się wreszcie nie uspokoi i nie przestanie mieszać przy TK to jest wielka szansa, że spadnie nasza wiarygodność kredytowa. Rząd jednak wydaje się tym zupełnie nie przejmować. Liczy zapewne na to, że jeśli tyle złego dzieje się teraz w Europie, to kto i po co miałby sobie zawracać głowę takim drobiażdżkiem, jak rozwalanie jakiegoś tam TK. Bufonada górą. Nieźle za nią zapłacimy, gdy okaże się jednak, że widzą nas i słyszą. Co zrobi Szydło, gdy KE przestanie być taka cierpliwa i wystąpi o sankcje wobec Polski? Co zrobi jak te sankcje przejdą i wejdą w życie? Jak agencje obniżą nam rating? Jak dzięki temu rolnicy i inne grupy społeczne pożegnają się z dotacjami? Jaki kit będzie nam wciskać pani premier? Nie mogę się już doczekać, by wreszcie ktoś dorwał się do głupoty władzy i podjął zdecydowane kroki. Też za to zapłacę, ale co mi tam. Wytrzymam.
*
Kaczyński powiedział już, że „państwo prawa nie musi być państwem demokratycznym”, wystarczy by było pisowskim. Jak widać dwoi się i troi, by słowo ciałem się stało, ale niech nie liczy, że to mu się uda. Jeszcze się taki nie narodził, który nas, Polaków ustawiłby po złej stronie mocy. Nie dajemy się i do poniedziałku. Pa :)

Tamara Olszewska

Źródło informacji
1. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20599061,dziennikarz-przypomina-beacie-szydlo-slowa-o-zadluzaniu-polski.html#BoxNewsLink
2. http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/5865-pomnik
3. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/studenci-ojca-rydzyka-ujawniaja-kompromitujace-fakty-o-szkole/98s593m
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/970540,szkola-ojciec-rydzyk-torun-absolwenci-praca.html
4. http://www.newsweek.pl/polska/nie-dla-chaosu-w-polskiej-szkole-znp-protestuje-przeciw-reformom-men,artykuly,395995,1.html
5. http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,20600842,moody-s-ostrzega-rzad-pis-ws-trybunalu-wiarygodnosc-kredytowa.html

Brak komentarzy: