czwartek, 17 marca 2016

Tamara prasę dla nas przegląda

16.03.2016 Oj piszczy w prasie, piszczy? Zapraszam

1. Rząd staje na rzęsach, by ratować polskie górnictwo. Znalazło się nawet 1,5 mld zł, które firmy energetyczne wpompują w kopalnie. Nic to, że na sensowną pomoc potrzeba 2, 2 mld zł. Potem się pomyśli, jak skombinować resztę. Po głowie krążą mi pytania. Czy górnicy zgodzą się na zmianę płac? Czy UE wyrazi zgodę? Kto naprawdę zapłaci za inwestowanie w nierentowne kopalnie? Czy takie działania rządu to mądra polityka czy też strach przed protestami górniczymi? Czy firmy energetyczne będą w stanie udźwignąć kolosa na glinianych nogach? Czy będzie to sukces czy też totalna klapa?

2. Oj miota się prezydent Duda z ustawą dla frankowiczów, miota. Najpierw wredne PO wstrzymywało jego projekt ustawy, potem jednak okazało się, że coś z tym projektem nie tak. Ten, konsultowany z frankowiczami poszedł do kosza, pojawił się nowy, ale też jakiś felerny. Jak wyliczono, nowa propozycja prezydenta może kosztować nawet 325 mld zł. Według KNF banki raczej tego nie udźwigną, a część z nich po prostu padnie, co wygeneruje kolejne koszty. Podejrzewam, że nieźle dostanie się szefowi KNF za taką opinię (a może orzeczenie? Już mi się plącze, co jest czym). Jedno jest pewne – głupia i nieprzemyślana obietnica, której realizacja zapewne nie zadowoli frankowiczów, a może pociągnąć nas szybciutko na dno.

3. Nikt nie ma wątpliwości, że Warszawa pod rządami PO to twardy orzech do zgryzienia dla PISu. Nieźle główkują, jak dowalić, co zrobić, by zemścić się za wydumane krzywdy, jak przejąć władzę nad miastem. Nie dziwi więc nikogo, że odmówiono miastu, zagwarantowanych w ustawie reprywatyzacyjnej, pieniędzy na pokrycie odszkodowań dla byłych właścicieli nieruchomości i działek. Jak twierdzi Ministerstwo Skarbu, rząd ma ważniejsze zobowiązania i tyle w tej sprawie. No tak, cel uświęca środki. Ważne by dokopać PO, a nie działać zgodnie z ustawą i przejmować się ludźmi, którzy czekają na pieniądze za bezprawnie odebrane majątki. Gdyby to chodziło o roszczenia kościoła to już kasa byłaby na stole, a tak? Niech się wypchają.

4. Zamieszanie wokół programu 500+ trwa. Rząd wymyślił, wprowadził ,nakazał, a samorządy niech się męczą. Program ma wejść w życie 1 kwietnia, ale wciąż nie ma informacji, ilu dzieciom należą się te pieniądze, nie ma nakładek informatycznych, nie wiadomo, ilu urzędników w drodze konkursu do obsługi trzeba dodatkowo zatrudnić, kiedy ich przeszkolić i skąd wziąć pieniądze na ich pensje. Do tego dochodzą bardzo prozaiczne problemy typu zakup sprzętu informacyjnego czy wydatki związane z drukowaniem ulotek czy informatorów. Wychodzi na to, że trzeba sporo kasy, by dać dzieciakom to, co im się prawnie należy. Ciekawe, jak sobie z tym poradzą samorządy z biedniejszych regionów Polski.

5. Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł PiSu i były kandydata na szefa MSZ nieźle podpadł prezesowi Kaczyńskiemu. Jestem ciekawa, jaka kara spotka go za nawoływanie do opublikowania orzeczenie (upss, opinii)TK i kompromisowe rozwiązanie problemu. Jak głosi plotka, spora jest grupa polityków w PiSie, którzy optują za takim właśnie rozwiązaniem. Coś tam sobie szepcą na uszko, gdzieś na boczku naradzają się, ale wszystko ciiiiii, bo jak prezes się dowie, to będzie źle. Czyżby pojawiły się wreszcie jakieś rysy na partyjnym monolicie?

6. Zastanawiało mnie, dlaczego od pewnego czasu PiS tak krytycznie wypowiada się o Stanach Zjednoczonych. No i już wiem. To efekt spotkania prezesa Kaczyńskiego z ambasadorem USA, które odbyło się na początku marca. Lodowata atmosfera i nawracające pytania ambasadora dotyczące opinii Komisji Weneckiej i Trybunału Konstytucyjnego musiały nieźle wkurzyć prezesa. Pewnie Macierewicz dostał już zadanie, by wpisać USA na listę potencjalnych wrogów, przygotować działania inwigilacyjne i opracować taktykę oporu. Jeśli w takim tempie będą nam odpadać przyjaciele, to niedługo wreszcie będziemy sami, nikt się nie będzie wtrącał w nasze sprawy i będzie tak jak powinno czyli Polska wolna, niezależna i suwerenna. Pytanie tylko, kto na tym więcej straci – świat bez nas czy my bez świata?

No i tak się dzisiaj pokręciło. Jak znam życie, to i czwartek nas nie znudzi. Zapraszam na jutro.

Tamara Olszewska 

Źródło informacji.
1.http://wyborcza.biz/…/1,147747,19772175,wielka-akcja-ratowa…
2. http://opinie.newsweek.pl/ustawa-o-pomocy-frankowiczom-knf-…
3.http://wyborcza.pl/1,75478,19772476,warszawa-bez-srodkow-na…
4.http://www.portalsamorzadowy.pl/…/nabor-wnioskow-do-500-nie…
5.http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,W-PiS-nie-ma-jednomy…
6.http://polska.newsweek.pl/amerykanie-chca-odblokowania-tryb…

1 komentarz:

Unknown pisze...

cytujecie prasę słynącą z propagandy przeciwko PiS