czwartek, 17 marca 2016

Polecenie prezesa TVP: oczerniać KOD.

Dziennikarski TVP Info straciły pracę, bo chciały relacjonować marsz KOD. (....)  W sobotę szef TAI Mariusz Pilis, zakazał nadania relacji z manifestacji KOD w Warszawie. Dwie wydawczynie TVP Info, Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska, odpowiadające za antenę tego dnia, protestowały. Uznały marsz w obronie Trybunału za ważne wydarzenie. Obie straciły pracę. Dziś przedstawiają swoją wersję wydarzeń.
(...)
 Na kolegium redakcyjnym Leśkiewicz i Siemiątkowska zostały poinformowane przez szefa newsroomu, że TVP Info nie pokaże na żywo przemówień podczas marszu. Wydano również polecenie, aby nie pokazywać na żywo momentu, kiedy marsz rusza sprzed Trybunału Konstytucyjnego. Według szefa newsroomu takie ustalenia zapadły poprzedniego dnia późnym wieczorem na spotkaniu kierownictwa TAI z prezesem TVP S.A.(Jackiem Kurskim). Dyrektor Pilis nalegał, by na antenie TVP Info znalazła się relacja na żywo z konferencji Episkopatu dotyczącej organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dziennikarski zaproponowały odwrotną formułę – relację live z protestu KOD, a w następnej kolejności – nagranie z konferencji Episkopatu. Na to zgody nie było.
Oczerniać KOD.  Wydawczynie dostały również polecenie, aby zlecić reporterom realizację dwóch materiałów, o tym jak „KOD-owcy hejtują zwykłych ludzi” oraz o tym, "jak za rządów Platformy Obywatelskiej w czasie manifestacji strzelano do ludzi z broni gładkolufowej". Zwolnione potem dziennikarki odmówiły zlecenia takich materiałów, uzasadniając to brakiem rzetelności dziennikarskiej i łamaniem zasad obiektywizmu. Również obecni na kolegium reporterzy zaprotestowali przeciwko realizacji tematów z narzuconą tezą.

Czytaj cały artykukła (Newsweek): http://polska.newsweek.pl/wydawczynie-tvp-info-stracily-prace-przez-marsz-kod-oswiadcznie,artykuly,381867,1.html

Brak komentarzy: