piątek, 28 lipca 2017

KOD czyli rozwój grup lokalnych, obywatelskich

Plotki o śmierci KOD były przedwczesne i nieprawdziwe. Ruch powstał jako pospolite ruszenie. W większości dołączyły osoby, które nigdy wcześniej nie angażowały się działania polityczne ani organizacyjne. Doświadczenie pojawiało się stopniowo. Popełniono sporo błędów, część ludzi odeszła. Odeszli także ludzie wartościowi – na ich powrót do aktywności obywatelskiej ciągle czekamy. Na szczęście odeszli (lub zostali usunięci) ludzie mało wartościowi.

Blisko dwa lata działalności to spory kapitał… ludzki. I on procentuje. W czasie ostatnich manifestacji w obronie niezawisłości sądów i konstytucji bardzo często to lokalni działacze KOD byli liderami, organizującymi demonstracje w małych miasteczkach. Uliczne protesty pojawiły się także tam, gdzie wcześniej ludzie nie mieli odwagi lub impulsu organizacyjnego. Teraz manifestacje w naszym regionie odbywały się nie tylko w Olsztynie. Elblągu czy Ełku, ale także w Kętrzynie, Giżycku, Mrągowie, Ostródzie, Morągu, Biskupcu, Olecku itd.

Po zawieszeniu manifestacji przed sądami powstają na Facebooku zupełnie nowe grupy, skupiające obywateli. Nowością jest udział ludzi młodych. Można chyba mówić o przebudzeniu obywatelskim i społecznym oraz wysypie różnorodnych, nowych pomysłów.

Stanisław Czachorowski


Warto zorganizować ludzi, którzy spontanicznie przyszli pod sądy i w inne miejsca manifestacji obywatelskich, gdy zaprotestowaliśmy przeciwko odbieraniu sądom niezawisłości. To często nie są KOD-erzy, mający dostęp do naszej wewnętrznych informacji. A warto i trzeba się będzie komunikować... długo, co najmniej do zwycięstwa nad PiSem... I pewnie dłużej, bo nic tak nie brata jak bycie towarzyszami niedoli. Lokalne grupy to pomysł Wojciecha Glinki z Mrągowa, który założył stronę "My, obywatele" dla niepokornych Mrągowian. Ja ten pomysł podchwyciłam i tak, niezwłocznie, powstała grupa "Wolni Obywatele Giżycka"

Maria Borkowska

 Kętrzyńska grupa" Veto Kętrzyn", powstała 21 lipca, czyli na trzecim spacerze ze świeczkami pod sądem. W Kętrzynie są tylko dwie KODerki. Inicjatywa założenie takiej grupy wyszła od osoby zupełnie nie związanej z KOD. Po kilku następnych spotkaniach, na prowadzenie grupy wyraził zgodę jeden z mieszkańców naszego miasta. To jest inicjatywa obywatelska, co szczególnie mnie cieszy. Ja tylko umieszczam zdjęcia z wydarzeń i staram się podrzucać pomysły na dalsze działanie. (...) Moją inicjatywą było wyjście z propozycją organizowania łańcucha świateł. No i przygotowywałam hasła do wywieszenia, oraz obecność każdego dnia. Pewnego dnia lało jak z cebra, więc było bez hasła, wiadomo, rozpłynęło by się. Kilka osób zapytało: "a czemu dziś nie ma żadnego napisu?". Więc na deszczową pogodę drukowałam coś, wkładałam do koszulek i rozdawałam. No i wydrukowałam i rozdała teksty piosenek, które śpiewaliśmy, te najważniejsze.

Teresa Wilkaniec 

Nie jesteśmy zagubieni, chcemy działać lokalnie, na własnym podwórku. Nie będzie to grupa KOD, a grupa mieszkańców Ostródy i okolic niezależnie od wieku, światopoglądu. To będą Ci, którzy przychodzili przez 10 dni pod ostródzki Sąd.

Małgorzata Siniakiewicz 


Takie grupy są trochę z podtytułem "tylko bez polityków i szyldów, proszę". Proste.

Ewa Warsińska


 Wolni obywatele Giżycka 

Grupa dla tutejszej społeczności, dla ludzi nieobojętnych na to, w jakiej rzeczywistości żyjemy, kto sprawuje władzę i jak ją sprawuje. Zwłaszcza dla tych, którzy przez minione dwa lata przeszli przyspieszony kurs wiedzy o społeczeństwie i jego prawach. I dla tych, którzy się nie boją "władzy" lub bardzo nie chcą znów musieć się jej bać.... Grupa dla wszystkich ludzi, którzy czują się wolni i przenigdy nie zamierzają poddać się żadnej dyktaturze.

My, Obywatele 
Grupa gromadzi świadomych zagrożeń obywateli, mieszkańców Mrągowa i okolic. Zapraszamy również osoby spoza tego terenu, osoby mogące służyć nam, obywatelom Ziemi Mrągowskiej, swoją wiedzą i radą. Podstawowym naszym celem jak najszersza wymiana informacji, utworzenie dodatkowego kanału komunikacji oraz objęcie swoim zasięgiem jak najliczniejszej grupy aktywnych społecznie osób. Chcemy aktywizować naszą lokalną społeczność. Zapraszamy do grupy wszystkich zainteresowanych obroną podstawowych wartości demokratycznych obywateli. Obroniliśmy sądy, obronimy demokrację.

1 komentarz:

Anna Szymajda pisze...

Teraz dzieje się to co powinno w grudniu 2015 r.Grupy lokalne,ponad podziałami,zrzeszające obywateli,których łączy wspólne "podwórko"-miejsce,w którym żyją.Pan Kijowski miał inną wizję-najpierw centralizacja ,struktury ,od góry do dołu,koordynatorzy wybrani przez "szefa" i jedyny słuszny przekaz.Żadnej autonomii dla regionów bo autonomia była odbierana jako "wyłamywanie "się z KOD-u.A nas łączy głównie idea -nie wódz.Dopiero teraz utworzymy prawdziwie oddolny ruch obywatelski.

Drżyj władzo ! Rodzi się SMOK o tysiącach głów i ten smok będzie nie do zniszczenia!
Mieszkańców Morąga i tych,którym Morąg " po drodze" do wspólnego,rzeczywistego działania,zapraszam na PODWÓRKO DEMOKRACJI_MORĄG.