sobota, 24 czerwca 2017

24 czerwca - marsz dla Puszczy


Puszczę Białowieską masowo karczowano pod zaborem rosyjskim, pozyskując materiał na okrętowe maszty. Podczas I wojny światowej w miejsce Rosjan przyszła armia niemiecka, która na obszarze lasu budowała tartaki i tory kolejek, mające usprawniać eksploatację. W II RP Puszczę wydzierżawiono angielskiemu przedsiębiorstwu The Century European Timber Corporation, które wywiozło z niej ponad 2,5 mln metrów sześciennych drewna. Umowę z Brytyjczykami rozwiązano po powszechnych strajkach pracowników, domagających się ubezpieczeń i podwyżki płac. Również władze Polski Ludowej bez opamiętania plądrowały Puszczę, starając się zamienić ją w monokulturową plantację drzew.

Bezpośrednim kontynuatorem tej haniebnej tradycji jest obecny Minister Środowiska, Jan Szyszko. Również on, powodowany jedynie bezrozumną żądzą niszczenia i chęcią zemsty na obrońcach środowiska, którzy bronili doliny Rospudy, stara się wyciąć ostatni nizinny fragment pierwotnej puszczy europejskiej. Razem możemy to powstrzymać!

Przyjdźmy 24 czerwca na Warszawski Marsz dla Puszczy. Spotykamy się o godz. 16.00 na Placu Defilad, skąd przejdziemy pod siedzibę Ministerstwa Środowiska. Idziemy wspólnie z działaczami i działaczkami ekologicznymi, organizacjami pozarządowymi, naukowczyniami i naukowcami. A także z setkami zwykłych warszawianek i warszawiaków, którzy chcą wyrazic swój sprzeciw wobec barbarzyńskich zapędów Ministerstwa i Lasów Państwowych.

autor dolnego zdjęcia Marcin Onufryjuk.

Grafika: grafika przedzielona na pół. Na górze znajduje się zdjęcie z wycinki Puszczy Białowieskiej w trakcie I wojny światowej. Zdjęcie jest podpisane: "Puszcza Białowieska w 1916". Poniżej zdjęcie z wycinki w 2017 roku. Zdjęcie jest podpisane: "Puszcza Białowieska w 2017". Na górze znajduje się napis: "Marsz dla puszczy". Poniżej mniejszymi literami: "Zaborcy rosyjscy, armia niemiecka, władza ludowa, Jan Szyszko. Długa tradycja niszczenia Puszczy." Jeszcze niżej znajduje się napis: "Zatrzymajmy to razem! Przyjdź na Warszawski Marsz dla Puszczy, w sobotę o 16.00 na Placu Defilad."

Razem w Warszawie
https://www.facebook.com/RazemwWarszawie/photos/a.1563001983960409.1073741829.1561563807437560/1764842790442993/

Brak komentarzy: