poniedziałek, 5 czerwca 2017

Sprostowanie ks. Henryka Błaszczyka

Na podstawie art.31 ustawy Prawo Prasowe żądam zamieszczenia sprostowania o treści:

W związku z emisją nieprawdziwych informacji w wydaniu głównym Informacji TVP 1 z dnia 02.06.2017 o godz.19.30 dotyczących charakteru posługi religijnej wykonywanej przez Księdza Prałata Henryka Błaszczyka w stosunku do rodzin i ciał ofiar katastrofy samolotu TU-154 w Smoleńsku .

Informuję, że przebywałem w Moskwie, za uprzednią zgodą moich przełożonych, wspólnie z grupą osób, której zadaniem było wspieranie rodzin ofiar podczas procesu identyfikacji ciał. Posługa duchowego wsparcia została zorganizowana przy współudziale osób duchownych pracujących przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Moskwie.

Nieprawdziwą jest informacja jakoby nie wypełniałem na prośbę rodzin zmarłych posługi umieszczania w trumnach przekazanych różańców, pamiątek rodzinnych a także listów. Przedmioty te były umieszczane w trumnach w których znajdowały się szczątki ciał owinięte ciemną folią. Kiedy w obszernym wywiadzie opisuję umieszczenie pamiątek przy ciele osób zmarłych to każdy kto potrafi czytać ze zrozumieniem nie będzie błędnie sugerował, że tej posługi nie było ze względu na fakt że ciała były owinięte ciemną folią. Tak zredagowana błędna informacja jest manipulacją wpisaną w nieodpowiedzialną polityką informacyjną.

Ubolewam, że redakcja poważnego programu informacyjnego w mediach publicznych pozwoliła sobie na manipulacje medialną i deprecjonowanie posługi duszpasterskiej wykonywanej posługą Kościoła Rzymsko-Katolickiego w stosunku do ofiar katastrofy.
Ja osobiście nie uczestniczyłem w procedurach identyfikacji ciał, a wszelkie moje wcześniejsze wypowiedzi na ten temat były motywowane przekonaniem, że podawane informacje przez media publiczne a także ekspertów ze strony rosyjskiej i polskiej są rzetelne.

Jedyną intencją pracy naszego zespołu duszpasterskiego było wsparcie i pomoc dla rodzin, które do dzisiaj nie mogą zaznać spokoju.

Apeluję również o to, aby wspierać wszystkie działania zmierzające do rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy oraz poszanowania prawa rodzin do godnego pochówku swoich bliskich.
Katastrofa samolotu rządowego TU-154 w Smoleńsku jest dramatem dla wszystkich Polaków i ogromną stratą dla Państwa Polskiego, a tragiczna śmierć ofiar tej katastrofy
jest powodem do dzisiaj przeżywanej żałoby.

ks. Henryk Błaszczyk, 
03.06.2017 r."

1 komentarz:

Jerzy Dramowicz pisze...

Kłamstwa partii PIS, jak również powielane kłamstwa jej propagandowej tuby TVP (i wszystkie inne nierzetelne sprawozdania medialne) należy zawsze prostować.

Nie pozwólmy się otumanić propagandą PISu.