czwartek, 29 listopada 2018

KLIMAT? CZARNO TO WIDZĘ! Happening także w Elblągu


Przed szczytem klimatycznym 195 państw COP24 w Katowicach, który zacznie się 2 grudnia br. mieszkańcy wielu miast w Polsce przygotowują się  do happeningu zainicjowanego przez organizacje Akcja Demokracja i Akcja Klimat. 
W Elblągu organizacją wydarzenia zajął się KOD i jego sympatycy skupieni w nieformalnej grupie Rozmawiajmy o Demokracji.

Happening ma zwrócić uwagę opinii publicznej na zanieczyszczenie atmosfery i niebezpieczne zmiany klimatyczne zagrażające naszemu zdrowiu i życiu i zaapelować do władz lokalnych oraz ogólnopaństwowych o natychmiastowe zdecydowane działania na rzecz ochrony środowiska. Organizatorzy chcą przypomnieć, że poważny problem z jakością powietrza i wód w Polsce istnieje, a starania kolejnych rządów są niewystarczające i opieszałe. Dość powiedzieć, że według raportów WHO ponad 30 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce, a katastrofalne zmiany klimatyczne na całej kuli ziemskiej są faktem, niezależnie od tego jak bardzo nie chcemy ich dostrzegać! Tymczasem obecny rząd promuje gospodarkę opartą na węglu i chce zlikwidować elektrownie wiatrowe na lądzie!
Organizatorzy zachęcają mieszkańców Elbląga i okolic o liczne uczestnictwo w happeningu. Starsi i młodsi, i rodziny z dziećmi, pokażmy, że chcemy oddychać czystym powietrzem i rozumiemy powagę problemu! Im więcej miast i obywateli weźmie udział w tej akcji, tym głośniej i dobitniej zabrzmi nasz apel o zdecydowane i poważne działania rządu na rzecz ochrony środowiska w Polsce, a szczególności poprawy jakości powietrza.
Przygotowano rekwizyty dla uczestników happeningu w postaci kartonowych chmur, które są z jednej strony zielone z drugiej czarne. Można ( a nawet byłoby wskazane ;)) pojawić się z własną chmurą pomalowaną w ten sam sposób. W jaki sposób rekwizyty zostaną wykorzystane w happeningu można przeczytać na stronie Akcji Demokracji.[1]
Jest to wydarzenie ogólnopolskie i  podobnie jak w pozostałych miastach w Polsce, happening rozpocznie się o godz. 12:00,
 2 grudnia 2018 roku.  W Elblągu odbędzie się przy Ratuszu Staromiejskim ul. Stary Rynek 7.Jak mocny będzie miał wydźwięk nasz głos  w mediach i czy dotrze nasz apel do rządzących, zależy od nas wszystkich!  Elblążanie, wycinajcie i malujcie chmury, tłumnie  przybywajcie pod Ratusz!

Tekst:  Mariola Zamojska

Wiadomość z ostaniej chwili od jednej z organizatorek happeningu, Magdaleny Adamowskiej:
"Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego nas wspiera. Przekazano nam z Departamentu 100 sadzonek, jako nagrody dla uczestników happeningu za wymyślenie hasła związanego z ochroną klimatu. W nagrodę hasło będzie napisane na chmurce a osoba, która to wymyśliła, dostanie jedną roślinkę do posadzenia w [swoim ogrodzie]."

[1] https://www.akcjademokracja.pl/2-12-happening-klimatyczny-akcji-demokracji-w-katowicach/
Tutaj można przeczytać o tym co możemy zrobić dla ochrony klimatu.
 https://www.dw.com/pl/10-wskaz%C3%B3wek-co-ka%C5%BCdy-mo%C5%BCe-zrobi%C4%87-dla-ochrony-klimatu/g-18882757

Brak komentarzy: