sobota, 17 listopada 2018

Tablica upamiętniająca Szarego Człowieka


Z inicjatywy KOD Elbląg, działającego w ramach nieformalnej grupy Rozmawiajmy o Demokracji ufundowano kamień z tablicą poświęconą tragicznie zmarłemu Piotrowi Szczęsnemu, który targnął się na swoje życie, dokonując samospalenia przed Pałacem Kultury w Warszawie 19 października 2017 roku, w proteście przeciwko destrukcji państwa polskiego przez obecną władzę .
Pomysł o ufundowaniu tablicy umieszczonej na kamieniu narodził się w grupie przed pierwszą rocznicą śmierci Piotra Szczęsnego. Członkowie grupy uczcili jego pamięć w dniu 19 października tego roku uroczystością na placu Słowińskim. W wydarzeniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób. Podczas uroczystości zaprezentowano także gotową tablicę. Członkowie grupy przygotowali list do prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego z prośbą o pozwolenie na umieszczenie kamienia z tablicą przy parku Planty naprzeciwko budynku poczty.

Miejsce upamiętniające Piotra Szczęsnego znajdowałoby się niedaleko dębu Marka Kotańskiego, a także tablicy upamiętniającej dzień w którym Elbląg przestał być miastem wojewódzkim. Proponowane miejsce zaznaczone jest na zdjęciu czerwonym krzyżykiem.

Tekst listu do prezydenta powstał przy udziale większości członków grupy. Teraz mieszkańcy Elbląga czekają na odpowiedź i zgodę.
Wezwanie Piotra Szczęsnego - Szarego Człowieka wciąż jest aktualne! Będziemy o nim pamiętać!
Mariola Zamojska