czwartek, 22 listopada 2018

Presja ma sens!

Profesor Krzysztof Rączka - sędzia Sądu Najwyższego podziękował podczas programu w TVN24 wszystkim obywatelom zaangażowanym w obronę sądów. "To wsparcie było dla nas bardzo ważne i bardzo wszystkim dziękujemy", powiedział.


Wywiad z sędzią dotyczył siódmej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przyjętej ostatnio przez Senat, która przywraca tych sędziów SN do pracy, którzy przez poprzednią, niezgodną z Konstytucją ustawę zostali, łącznie z pierwszą prezes SN, przeniesieni na przymusową emeryturę.  Tą nowelizacją ustawy, oprócz wykonania zabezpieczenia nałożonego przez Trybunał Sprawiedliwości UE, PiS chciał się także pozbyć problemu z zadanym pytaniem prejudycjalnym o legalność działania KRS. Nie udało mu się. Jak pisze Ewa Siedlecka na swoim Blogu Konserwatywnym [1],
"Pytanie o legalność KRS jest absolutnie kluczowe dla całej reformy PiS. Bo to KRS zapewnia PiS kontrolę nad sądami: decyduje w sprawach nominacji sędziowskich, rozpatruje (czytaj: odrzuca) odwołania sędziów od przenoszenia ich bez zgody do innych wydziałów pod pozorem zmiany zakresu obowiązków (casus sędziego Żurka), wypracowuje standardy w sprawach dyscyplinarnych, a także opiniuje (czytaj: żyruje) decyzje polityczne wobec sądów. Zakwestionowania nowej KRS PiS boi się najbardziej."
A jest to tylko jedno z wielu zagrożeń dla niezawisłości sądów, spowodowane szeroką "reformą" sądownictwa w Polsce przeprowadzoną przez PiS.
Dlatego, walka o sądy jeszcze się nie skończyła. Jak napisała jedna z uczestniczek protestów w Mrągowie, "Naszej 'dobrej zmianie' zaczynają plątać się nóżki. Pod naciskiem TSUE zrobili mały kroczek w tył, ale nas to nie satysfakcjonuje".
Widzimy, że presja ma sens, presja społeczeństwa ma sens, Łańcuch Światła miał i ma nadal sens.
Dlatego mieszkańcy wielu miast w Polsce, w tym także miast w województwa warmińsko-mazurskiego wciąż stoją i znów staną pod sądami.

W niedzielę 25 listopada 2018 akcje zapowiedziały:
KOD Warmia, Olsztyn, godz. 17:00
KOD i Podwórko Demokracji, Morąg, godz. 17:00
Natomiast, KOD i My, Obywatele, Mrągowo w każdy czwartek o godz. 19:00.

Warto dołączyć do wsparcia akcji obrony naszych sądów!
Będę państwa na bieżąco informować o kolejnych miejscach i datach protestów w aktualizacji tego postu.

Mariola Zamojska

[1] https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/11/22/krs-do-trybunalu-sprawiedliwosci/

Brak komentarzy: