czwartek, 15 listopada 2018

Czy KOD się skończył?


To pytanie usłyszałam niedawno od znajomego z Ełku, który brał udział w wielu początkowych demonstracjach organizowanych przez późniejszych członków naszego Stowarzyszenia. Postanowiłam sobie i jemu na to pytanie wyczerpująco odpowiedzieć.


Wiele osób traktuje naszą organizację z rezerwą, a nawet nie chce mieć z nią nic wspólnego. Ale, na szczęście, nie przeszkadza im wspólne działanie z członkami KOD-u, o ile mają do tych osób zaufanie, czy zwyczajnie je lubią, wtedy łatwiej im zrozumieć, że cele naszego Stowarzyszenia są jak najbardziej ich celami, a gęba awanturnika jaką przyprawiają nam media rządowe niekoniecznie jest prawdziwa.
Członkowie KOD-u są aktywnymi uczestnikami, a często nieformalnymi liderami aktywnych społecznie grup mieszkańców w różnych miejscowościach naszego województwa. Początki wszystkich tych lokalnych grup, które działają obecnie pod wieloma różnymi nazwami, mają przecież swoje źródło w wydarzeniach organizowanych przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji. I nawet nie wiem, czy to źle, że nie wyłoniły się z nich formalne, lokalne grupy KOD-u. Najcenniejsza wydaje się tutaj niegasnąca obywatelska aktywność i o niej, z moim wielkim podziwem, postanowiłam tutaj opowiedzieć.
Chciałbym przypomnieć kilka takich prężnie działających grup i pokazać, że nie jest dla nich ważne, kto skąd jest, z jakiej partii, czy stowarzyszenia, ale ważne jest jaki cel mu nadrzędny przyświeca. A tym celem, który wydaje się, przede wszystkim spaja te grupy, jest poszanowanie prawa i walka o jego przestrzeganie przez obecnie urzędującą władzę.

Mrągowo- My, Obywatele. 
Od czerwca tego roku grupa mieszkańców Mrągowa w liczbie kilkunastu osób spotyka się ze zmienną częstotliwością, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu, pod Sądem Rejonowym w Mrągowie. Raz postanowili zawiesić swój protest, ale po decyzji Unii Europejskiej w sprawie reformy sądów w Polsce szybko go wznowili. Koderzy, sympatycy KODu, ale także ludzie, którzy nie identyfikują się z naszą organizacją, a często są nawet wobec niej nieufni przychodzą pod sąd aby zademonstrować swój sprzeciw wobec przeprowadzonej przez PiS reformy sądownictwa w Polsce. Cała grupa zgadza się co do tego, że Konstytucja nie jest przez obecny rząd przestrzegana.
Nieformalną grupę My, Obywatele i jej fanpage`a na Facebooku założył w lipcu 2017 roku należący do KODu Wojtek Glinka z Mrągowa, kiedy pod sądami w całym kraju trwała akcja Łańcuch Światła. Rok później dołączyła do grupy Teresa Wilkaniec (także z KOD-u) i mocno zaangażowała się w jej działania. Wcześniej Teresa Wilkaniec rozruszała mieszkańców Kętrzyna, którzy razem z nią demonstrowali pod sądem w tym mieście.
Mieszkańcy Mrągowa kontynuują swoją działalność pod Sądem Rejonowym w każdy czwartek o godz. 19:00. "Jeśli się z nami zgadzasz to zatrąb" głosi jedno z haseł na transparencie. Co chwila słychać dźwięki klaksonów przejeżdżających pojazdów. "Trzeba pokazywać ludziom co się dzieje, ludzie muszą nas widzieć. Staramy się dotrzeć z tą informacją do ludzi w małych miejscowościach, bo duża ich liczba na co dzień nie interesuje się wydarzeniami w naszym kraju. Mają pracę, dom i rozrywki, i zdarza się, że całkowicie nie orientują się w temacie. Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Pytają: Co się stało? Co tu jest?; Czasami uda się z nimi porozmawiać." - wyjaśnia w rozmowie ze mną Teresa Wilkaniec.

Morąg - Podwórko Demokracji
Podwórko Demokracji to nieformalna grupa obywateli z Morąga obecna pod tą samą nazwą na Facebook’u. Udało się Annie Szymajdzie zebrać tych mieszkańców Morąga, którzy przyłączyli się do akcji Łańcuch Światła w lipcu 2017 roku. Teraz wiedzą jak się odnaleźć i potrafią szybko się zorganizować. 
Nieformalnym liderem tej grupy jest Anna Szymajda- członkini KOD-u. "Większość osób tej grupy nie należy i nawet nie identyfikuje się z naszą organizacją. Dlatego rzadko w naszych akcjach obecne jest logo KOD-u. " - stwierdza Anna w rozmowie ze mną.
Grupa „Podwórko Demokracji” długo spotykała się pod sądami, aby wyrazić swój sprzeciw wobec łamania prawa przez sprzeczne z nim ustawy serwowane przez PiS. Ich zgromadzenia pod sądem są zawsze spokojne i pokojowe, bez wykrzykiwania haseł, bez przemawiania i bez zbędnego patosu. Transparenty informują przechodniów o celu ich demonstracji. Obecnie Podwórko Demokracji zawiesiło spotkania pod sądem. Nie jest to jednak ich jedyna aktywność. Razem rozwinęli zapoczątkowaną przez Annę Szymajdę akcję malowania kamieni. Niewielkie kamienie z namalowanymi hasłami przypominające o wartościach ważnych nie tylko dla tej grupy, ale i dla całego demokratycznego społeczeństwa, można było znaleźć na trawnikach całego Morąga. Akcja trwała ponad rok od czerwca 2017.
Duża liczba osób z ich "Podwórka" włączyła się bardzo aktywnie w wybory samorządowe. Na spotkaniach analizowano sylwetki kandydatów i ich programy. "Pocztą pantoflową" , ale także w oficjalnych wystąpieniach wspierano najbardziej pro-demokratycznych kandydatów. Jeszcze jedna forma działalności to "akcja wlepkowa". Małe naklejki z logo KOD-u pojawiły się w wielu miejscach w przestrzeni publicznej dzięki osobom z tej grupy, które aktywnie działają w naszym Stowarzyszeniu.
Grupa zamierza w najbliższym czasie wznowić akcję pod sądem, aby przypomnieć, że zagrożenie związane z niszczeniem trójpodziału władzy w Polsce nie minęło, a oni dalej czuwają.

Elbląg - Rozmawiajmy o Demokracji
Chyba najliczniejsza i najbardziej prężna grupa nieformalna składająca się z członków KOD-u, sympatyków, ale także osób, które podobnie jak we wcześniej omówionych grupach, nie identyfikują się ze Stowarzyszeniem, choć mają takie same cele i formy działania. Grupa ma stałe miejsce spotkań dzięki zaprzyjaźnionemu senatorowi Jerzemu Wciśle. Członkowie grupy angażują się nie tylko w wydarzenia lokalne, których są organizatorami, ale uczestniczą w wydarzeniach ogólnopolskich. Liderem grupy jest Tadeusz Kawa. "Róbmy swoje" to jego dewiza. Na przekór nieprzekonanym, wątpiącym, nie przejmując się krytyką, niezrozumieniem, a nierzadko wrogością i to czasem we własnym gronie, róbmy swoje.
I robią. Spotykają się i dyskutują o demokracji, zapraszają mieszkańców na spotkania z ciekawymi ludźmi np. z Henryką Krzywonos, z Borysem Budką, z księdzem Wojciechem Lemańskim. Poszczególne osoby - członkowie KOD-u biorą indywidualnie udział w rozmaitych inicjatywach obywatelskich mających na celu wspólne działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego takie jak inicjatywa Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.
Inne działania to pikiety pod sądami w obronie ich niezawisłości, pikiety z okazji wizyt polityków PiS w Elblągu, udział w marszach i PIKOD-ach. Ostatnio udział w Obywatelskiej Kontroli Wyborów i wiele innych. 
Trzeba dodać, że istnieje także grupa KOD Elbląg, która skupia licznych członków Stowarzyszenia w tym mieście. 

Olsztyn
Inną lokalną, bardzo aktywną grupą naszego Stowarzyszenia jest KOD Warmia, do której należą głównie osoby zamieszkałe w Olsztynie i która wraz z Zarządem organizuje większość centralnych akcji KOD w tym mieście. Ponieważ są to akcje centralne o nich napiszę przy innej okazji.

Gołdap
To miasto powiatowe ma niewielu stałych członków Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji i kilku zadeklarowanych sympatyków, ale w akcjach takich jak pikiety i demonstracje protestacyjne biorą dodatkowo udział bardzo zróżnicowani pod względem liczby i składu mieszkańcy. Wszystko zależy od tego z jakim problemem kto się bardziej identyfikuje. Dla przykładu, w czarnym marszu, a potem w demonstracji przeciwko zaostrzeniu ustawy "O planowaniu rodziny" potocznie zwanej "antyaborcyjną" wzięło udział około 30-40 osób, głównie kobiety. Natomiast w akcji "Łańcuch światła" w lipcu 2017 roku w obronie niezawisłości sądownictwa tylko połowa tej liczby. Demonstrującymi byli, oprócz członków i sympatyków KOD-u, także członkowie PO i Nowoczesnej. Niewielu jednak wsparło nas obywateli niezrzeszonych. Udało nam się przenieść swój protest pod sąd do Olecka (w Gołdapi nie ma sądu) gdzie wsparli nas nie tylko tamtejsi członkowie KOD-u, ale także dość licznie, zwykli mieszkańcy Olecka.

Olecko
Stała i zdeterminowana grupa mieszkańców miasta i okolic, która wytrwale demonstruje pod Sądem Rejonowym w Olecku i którą mieszkańcy Gołdapi, w tym członkowie naszego Stowarzyszenia wspierają czasami swoją obecnością.

Ełk
Jedno z pierwszych miast w województwie warmińsko -mazurskim, które za sprawą Jarosława Franczuka - z KOD-u, organizowało demonstracje w grudniu 2015 roku w proteście przeciwko braku publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jarosław Franczuk organizował także wyjazdy na marsze protestacyjne do Warszawy w 2016 roku i nie były to jedyne jego działania. Później pałeczkę przejęła w grupie Ewa Nowicka, która organizowała zarówno marsze jak i demonstracje protestacyjne przeciwko restrykcyjnym i niekonstytucyjnym ustawom, o których tu była już mowa.
Węgorzewo, Giżycko - tam także znajdziemy wiele wartościowych inicjatyw obywatelskich, których nie sposób przecenić, a w których uczestniczyli członkowie KOD-u. My członkowie Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji staramy się, indywidualnie, jako mieszkańcy, włączać w każde lokalne wydarzenie organizowane przez inne grupy lokalne i stowarzyszenia, takie wydarzenie, którego cel jest zbieżny
z wartościami uznawanymi przez nasze Stowarzyszenie.
Artykuł jest długi, a nie udało mi się wymienić wszystkich działań podejmowanych przez obywatelskie grupy lokalne, których członkowie KOD są liderami lud aktywnymi uczestnikami. Ale to chyba dość by móc odpowiedzieć sobie na postawione we wstępie pytanie.

KOD się nie skończył i daleko mu do tego! Obrońcą demokracji i praworządności jest i będzie każdy rozsądnie myślący Polak! Niezależnie od tego ilu jest formalnych członków naszego Stowarzyszenia, duch demokratycznej wolności jest i żył będzie w każdym kto nie zgadza się z destrukcyjną polityką prowadzoną przez PiS i nie boi się o tym mówić głośno, nie boi się demonstrować swojego niezadowolenia, dezaprobaty i sprzeciwu. 
Jak mówi Tadeusz Kawa z Elbląga - Róbmy swoje!
                                                                                  Mariola Zamojska

Aby ułatwić mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego włączanie się w działania lokalnych grup, o których wyżej mowa, będę informować czytelników Obywatela Warmińsko-Mazurskiego na bieżąco o inicjatywach tych grup.
Poszukaj etykiety "Wieści z rubieży".Brak komentarzy: