czwartek, 8 marca 2018

LIST / LETTER / #SOLIDARITYINTRUTH

Piszemy do Was z Polski.
I z wielu innych miejsc na świecie, gdzie mieszkamy, studiujemy, pracujemy.
My, czyli Polki i Polacy, którzy nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich. Do Was, czyli do wszystkich tych, którzy patrzą dziś na Polskę – z niedowierzaniem, smutkiem czy złością.
Piszemy, bo zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem.
W naszym kraju są miliony ludzi, dla których dialog polsko-żydowski i prawda o wspólnej historii są ważne. Piszemy do Was jak przyjaciele do przyjaciół. Żebyście wiedzieli, że jesteśmy – w Polsce i wszędzie tam, gdzie łączy nas nie tylko historia i korzenie, ale też wspólna codzienność i przyszłość.
Holokaust był niewyobrażalną tragedią narodu żydowskiego – wielką porażką człowieczeństwa. Dziś, zamiast zachować pokorę i szacunek dla jego ofiar, próbuje się używać tych tragicznych wydarzeń by nas – Żydów i Polaków – dzielić.
Przyjęta przez polski parlament ustawa, która przewiduje karanie pozbawieniem wolności za słowa; wypowiedzi, których celem jest wyparcie udziału Polaków w Zagładzie; nieprzemyślane działania polityków, które wzbudzają antysemickie nastroje – to wszystko nie dzieje się w naszym imieniu. Jest nas więcej, ludzi którzy myślą podobnie jak my, którzy widząc co się teraz dzieje, czują złość.
#SOLIDARITYINTRUTH #PRAWDAIPOJEDNANIE
Możemy czuć gorycz, możemy czuć smutek, możemy czuć wściekłość, ale wszyscy razem chcemy powiedzieć: dosyć przemilczania i dosyć dzielenia. Nie pozwolimy zniweczyć lat pracy nad pojednaniem. Tylko pełna prawda i solidarność może stanowić fundament naszego współistnienia.
Prawda, bo duma z tych Polek i Polaków, którzy heroicznie pomagali Żydom, nie przesłania nam krzywd, które Żydów w Polsce spotkały. Również ze strony obywateli naszego kraju. Chcemy całej prawdy o Holokauście, jakkolwiek nie byłaby ona bolesna. Pamięć o milionach Żydów, naszych współobywateli, zamordowanych w czasie wojny, uczy nas wyciągania lekcji ze wspólnej przeszłości.
Tak jak przed laty, dziś też chodzi o solidarność. O solidarność w szukaniu prawdy, o solidarność z potomkami ofiar Holokaustu, o solidarność z wypędzonymi z domu w 1968 r, o solidarność w obliczu antysemityzmu.
Łączy nas ponad tysiąc lat historii, Żydzi są i byli Polakami przez setki lat. Tworzyli i tworzą nasz wspólny kraj. Antysemityzm jest wymierzony także w nas, bo jest wymierzony w ludzi i wolność słowa. Dlatego chcemy powiedzieć głośno i stanowczo: NIE DLA ANTYSEMITYZMU. Nie dla przekłamywania historii.
W tym szczególnym momencie powinniśmy wszyscy zjednoczyć się wokół prawdy o tamtych straszliwych czasach. Po to, by już nigdy nie mogły się one powtórzyć. Prawda i solidarność – tylko w ten sposób możemy razem powrócić na drogę do pojednania, którego oba nasze narody tak bardzo potrzebują.
Podpisany przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego:
A MillionAkcja DemokracjaArchiwum OsiatyńskiegoAutonomiaBerliński Kongres KobietBydgoskie Forum ObywatelskieCentrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć
Demokracja SiemiatyczeDziewuchy Dziewuchom WęgorzewoFARSA LondynFemini Berlin PolskaForum DialoguForum KrakówFront Gorzów FG 2018Fundacja ClientEarthFundacja im. Bronisława GeremkaFundacja Liberte!Fundacja Idealna GminaFundacja im. Kazimierza ŁyszczyńskiegoFundacja im. Stefana BatoregoFundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej KrakówFundacja Krystyny Jandy na rzecz KulturyFundacja Lege PharmaciaeFundacja Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć BadawczaFundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej “OKO”Fundacja Pole DialoguFundacja Szkoła LiderówGildia Polskich Reżyserów DokumentalnychGildia Polskich Reżyserów i Reżyserek TeatralnychGildia Reżyserów PolskichGrupa Artystyczna Teraz PoliżHelsińska Fundacja Praw CzłowiekaInicjatywa #WolneSądyInicjatywa “Nie w moim imieniu”INPRIS – Instytut Prawa i SpołeczeństwaInstytut Spraw PublicznychKlub Inteligencji KatolickiejKomitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Region Dolnośląski
Komitet Obrony Demokracji Region Kujawsko-Pomorski 
Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski
Komitet Obrony Demokracji Region Lubuski
Komitet Obrony Demokracji Region Łódzki
Komitet Obrony Demokracji Region Małopolski
Komitet Obrony Demokracji Region Mazowiecki
Komitet Obrony Demokracji Region Opolski
Komitet Obrony Demokracji Region Podkarpacki
Komitet Obrony Demokracji Region Podlaski
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski
Komitet Obrony Demokracji Region Śląski
Komitet Obrony Demokracji Region Świętokrzyski
Komitet Obrony Demokracji Region Warmińsko-Mazurski
Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolski
Komitet Obrony Demokracji Region ZachodniopomorskiKrytyka PolitycznaKultura LiberalnaKultura NiepodległaLęborskie DziewuchyManifest Wolnej PolkiObywatele KulturyObywatele NaukiObywatele Solidarnie w AkcjiObywatele RPObywatele Dla EdukacjiOgólnopolska Federacja Organizacji PozarządowychOgólnopolski Strajk KobietOgólnopolski Strajk Kobiet: Gryfino, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Kraków, Koszalin, Lublin, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Poznań, Puławy, Sanok, Sławno, Świnoujście, Warszawa, Węgorzewo, Wrocław, Zajęczniki, Zgorzelec, Zielona GóraPolski PEN ClubPolskie Stowarzyszenie im. Janusza KorczakaPoznań Wolny Od NienawiściPracowania Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIAProjekt:PolskaProtest KobietRadomianie Dla DemokracjiRadomska Inicjatywa KobiecaSieć Obywatelska Watchdog PolskaStowarzyszenie Interwencji PrawnejStowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce.Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa HołdyStowarzyszenie im. Janusza KorczakaStowarzyszenie Klon/JaworStowarzyszenie Kongres KobietStowarzyszenie na Rzecz Kultury NiepodległejStowarzyszenie Pisarzy PolskichStowarzyszenie Otwarta RzeczpospolitaStowarzyszenie Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć BadawczaStowarzyszenie Stop StereotypomStowarzyszenie Śląskie Perły RybnikStudencki Komitet AntyfaszystowskiToruńskie DziewuchyTowarzystwo DziennikarskieUnia Polskich TeatrówWarszawskie Dziewuchy DziewuchomWspólna Zielona Góra


Brak komentarzy: