czwartek, 8 marca 2018

W niedzielę na Dworcu Gdańskim w Warszawie


Szanowni Państwo,
bardzo serdecznie dziękujemy za podpisy złożone pod Listem do Przyjaciół Żydów. Jest nas dzisiaj już 12 723!
Pragnę Państwa zawiadomić, że w niedzielę pod Dworcem Gdańskim (ul. Słomińskiego 6 w Warszawie) odbędzie się manifestacja. Oto co piszą jej organizatorzy:
W tych dniach mija rocznica wydarzeń Marca ‘68, kiedy to tysiące Polaków żydowskiego pochodzenia zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski. Działo się to niespełna 23 lata po zakończeniu Wojny, w której 90% polskich Żydów straciło życie. Jest to tym smutniejsze, że rocznicę przeżywamy w atmosferze rosnącego antysemityzmu, fali nienawiści i ksenofobii rozlewającej się po Polsce.

Nie możemy być wobec tego obojętni. W tych dniach chcemy dać świadectwo, prawdy i solidarności ze wszystkimi Polakami żydowskiego pochodzenia wypędzonymi z Polski i ich potomkami. Ze wszystkimi Żydami, którym Polska pod nazistowską okupacją, a niestety często i Polacy kojarzą się z tragiczną śmiercią ich bliskich.

Dlatego dajmy wyraz sprzeciwowi wobec antysemityzmu oraz wyraz solidarności z ofiarami i ich potomkami.

Spotkajmy się 11 marca o 16:30 na Dworcu Gdańskim, skąd bez biletu powrotnego opuszczali Polskę jej obywatele w marcu 1968 r.
Przekazuję to zaproszenie chociaż wiem, że bardzo wielu z Państwa nie mieszka w Warszawie i nie będzie mogło być w tym dniu na miejscu. Wszyscy jednak mogą dołączyć, nawet symbolicznie, do wydarzenia na Facebooku - zaprosić na nie swoich znajomych, pokazać publicznie swoje poparcie: www.facebook.com/events/100679090766482
Mam nadzieję, że to i inne odbywające się w tych dniach obchody rocznicy marca 68 dają wszystkim jakąś satysfakcję i zmniejsza nasz wstyd i złość wobec tego co się dzieje wokół.
Zapraszamy serdecznie.
Z pozdrowieniami,

Danuta Stołecka

Brak komentarzy: