poniedziałek, 10 października 2016

Subiektywny przegląd prasy - 10.10.2016

Dzisiaj ci, którzy tak negują uliczne manifestacje i protesty, spotkają się na ulicy, by czcić miesiączkę smoleńską. Na szczęście, nie jest to tematem numer jeden w poniedziałkowych newsach, więc mam o czym pisać. Zapraszam.

1. Zalewska wie swoje. Po licznych konsultacjach społecznych, debatach, został opracowana najlepsza dla Polski reforma oświaty, która poprowadzi młodzież w stronę pisowskiej jasności. Ci, którzy zamierzają wyjść dzisiaj na ulice, profesorowie akademiccy, którzy napisali list do ministerki, to jakieś oszołomy, reprezentujące to środowisko, które wrogie, które za nic ma dobro polskiej edukacji, bo myśli tylko o tym, jak dowalić obecnej władzy. A z takimi Zalewska rozmawiać nie będzie, bo i tak ona wie najlepiej, jak ma być. I kropka.

2. Prokuratorzy, których Ziobro zdegradował, nie odpuszczają. Postanowili złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, bo nie może być tak, by w teoretycznie demokratycznym kraju ktoś mieszał w stanowiskach prokuratorskich, nie dając zainteresowanym żadnej możliwości odwołania się. Mało tego, kierując się, w podejmowaniu takich decyzji, swoją antypatią czy osobistą urazą. Oczywiście byle Jaki, w sposób byle jaki podsumował tę decyzję. Uznał, że to grupka frustratów, którzy polecieli, bo są mało kompetentni, ludzie się na nich skarżyli i w ogóle. Odpowiedź godna „dobrego” polityka czyli oparta na jakiś tam insynuacjach, pełna buty i lekceważenia. Ale czy ktokolwiek mógłby oczekiwać sensownej wypowiedzi byle Jakiego?

3. Szydło udaje, że wie, co robi. Proponuje nam program „3xTAK”, który będzie tak skuteczny i dobry, że Polki same zrezygnują z aborcji i będą żyły w pełni szczęścia. Mało tego, premierka chce wciągnąć do współpracy Dzierżawskiego i jego Ordo luris. Trzeba dać facetowi jakąś fuchę, by przestał się wkurzać i grozić, że już nigdy więcej te pół miliona przeciwników aborcji nie zagłosuje na PiS. I to właśnie on ma pomóc w opracowaniu i prowadzeniu kampanii informacyjnej, która w obrazowy sposób będzie wbijać Polkom do głów te wszystkie antynaukowe teorie. Halo! Może warto dostrzec, że polskie kobiety to nie stado bezrozumnych owieczek, którymi da się manipulować.

4. Kolejna wpadka Szydło. Ta kobieta jest albo niedouczona, albo niedoinformowana, albo ma kiepskich doradców, których wiedza na poziomie jednokomórkowca. Właśnie, podczas rozmowy w TVP Info, swoim bezbarwnym, pozbawionym wszelkich emocji, głosem, przypomniała słuchaczom o zbrodni niesłychanej czyli sprzedaży przez poprzedni rząd zakładów lotniczych w Mielcu. Jednak teraz naród może się czuć bezpieczny, bo jej rząd niczego nie sprzeda, będzie bronić polskości firm, fabryk i zakładów, własna piersią. To takie maleńkie sprostowanie. Akurat zakłady w Mielcu sprzedano w czasach, gdy Polską próbował rządzić Jarosław Kaczyński. I po co tak kłamać, pani premier. Wielbiciele pani partii kupią każdą bzdurę, pozostali zaś mają świetną pamięć.

5. Josef Pazderka, publicysta i były korespondent Telewizji Czeskiej w naszym kraju,zgodził się porozmawiać o dzisiejszej Polsce. Ciekawe spojrzenie, trafne spostrzeżenia, co właściwie nie powinno nas cieszyć. Raczej to smutne, że nasz obraz turla się po równi pochyłej w dół, w tak zastraszającym tempie. Sam Kaczyński również nie powinien być zbytnio zadowolony. On, mistrz; on, guru polskości tej prawdziwej i jedynej, a nasi sąsiedzi jakoś nie są nim zainteresowani. Jak twierdzi Pazderka, prezes nie ma szans, by stać się twarzą jakiegokolwiek ważnego pisma czeskiego, bo jakoś Czesi nie są nim zainteresowani. Ta zniewaga krwi wymaga, więc pewnie Kaczyński sprawę przemyśli i zemści się za ten brak czeskiej uwagi, czeskiej sympatii, czeskiego docenienia. Czesi, drżyjcie, bo zemsta będzie słodka.

6. W ramach walki z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa zatrudniono niejakiego Tomasza Hryniewicza, który ma przeprowadzić audyt w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. Nie byłoby to warte uwagi, gdyby nie pewien szczegół. Ów pan jest prezesem spółki PGNiG Serwis, a umowę na audyt, a potem na "naprawę" spółki podpisała Geovita, której właścicielem jest kto? Właśnie PGNiG. Rzeczywiście, taki układ gwarantuje rzetelność i wiarygodność audytu. Można śmiało powiedzieć, że psy udają, iż szczekają, a pisowska karawana jedzie dalej, tylko teraz pod pozorem wyboru właściwej i uczciwej trasy.

*
Ale wkoło jest wesoło. I dobrze. Czas szybciej leci, człowiek się nie nudzi, newsy się kręcą na karuzeli paranoi i dzieje się, dzieje. Do jutra.

Tamara Olszewska

Źródło informacji
1. https://www.wprost.pl/edukacja/10026470/Zalewska-Na-ulicy-nie-rozmawia-sie-o-edukacji.html
2. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/prokuratorzy-skarza-sie-na-ministra-ziobre-do-strasburga/y5wzwr3
3. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Polacy-za-pomoca-ciezarnym,wid,18536348,wiadomosc.html?ticaid=117e12
4. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20813434,szydlo-zaklady-w-mielcu-sprzedali-nasi-poprzednicy-problem.html#BoxNewsLink
5. http://www.newsweek.pl/swiat/czech-o-polsce-jaroslaw-kaczynski-nie-trafi-na-czolowki-czeskich-gazet,artykuly,398338,1.html?src=HP_Section_1
6. http://wyborcza.pl/1,75398,20812973,dojna-zmiana-w-pgnig-spolka-zleca-audyt-jednemu-z-prezesow.html

Brak komentarzy: