środa, 19 grudnia 2018

MINĘŁA 37 ROCZNICA OGŁOSZENIA STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2018 r. STOWARZYSZENIE WOLNE MIASTO GIŻYCKO upamiętniło 37 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i uczciło pamięć ofiar stanu wojennego.
Manifestacja rozpoczęła się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Giżycku, gdzie wielokrotnie w przeciągu trzech ostatnich lat Giżycczanie protestują przeciwko łamaniu Konstytucji i niszczeniu państwa prawa przez władze.


Nie sposób było nie nawiązać w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego do bieżącej sytuacji w kraju, ponieważ analogii z tym co się dzieje w kraju obecnie z tym co się działo w Polsce w czasach słusznie minionych jest bardzo dużo. W tym szczególnym dniu, jakim jest 13 grudnia obywatele zaniepokojeni obecną sytuacją w Polsce, wyrazili swój brak akceptacji dla destrukcyjnych działań obecnego rządu na transparentach i w przemówieniach. Sprzed budynku Sądu przy dźwiękach muzyki, która towarzyszy protestującym od trzech lat, zgromadzenie ruszyło w kierunku Pasażu Portowego w centrum miasta. 

Po kolejnych przemówieniach, w których wyrażono niezadowolenie z działań niedemokratycznej władzy zgromadzeni skierowali się w kierunku dawnej siedziby Solidarności, gdzie pod pamiątkową tablicą na budynku została złożona wiązanka kwiatów i zapalono znicze. Przypomniano tragiczne wydarzenia stanu wojennego. Wspomnienia Lecha Wałęsy z dnia ogłoszenia stanu wojennego odczytała Bożenna Mrozinkiewicz, działaczka opozycyjna z tamtych czasów, osoba którą bezpośrednio dotknęły represje ze strony komunistycznych władz podczas stanu wojennego.

Tekst i fotografie : Renia Ludwiszewska, redakcja: Mariola Zamojska

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Wolne-Miasto-Gi%C5%BCycko-1996616890607703/

Brak komentarzy: