poniedziałek, 3 grudnia 2018

Elbląg waleczny.


W niedzielę 2 grudnia 2018, w samo południe, przy Ratuszu Staromiejskim członkowie i sympatycy KOD Elbląg uzbrojeni w sprzęt nagłaśniający, zielono-czarne, kartonowe chmury i materiały podarowane przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, takie jak  ulotki o ochronie przyrody, książeczki do malowania dla dzieci oraz 100 sadzonek tui dla osób, które napiszą hasło związane z ochroną klimatu na chmurce, rozpoczęli swój happening.


Pogoda raczej dopisała, a mieszkańcy Elbląga mobilizowani przez organizatorów akcji wzbogacili kolekcję proekologicznych haseł. Jedna z organizatorek Magdalena Adamowska wspomina -"Ludzie wychodzący w tym czasie z kościoła zaczęli do nas podchodzić i interesować się roślinkami. Niektórzy pisali nawet po kilka haseł! - czasami na jednej chmurce, czasami na dwóch i więcej. Atmosfera się ożywiła! Oczywiście, każda z tych osób dostawała w prezencie tuję. Kiedy, po jakimś czasie zrobiło się trochę pusto przy naszym stoliku, wychodziliśmy do ludzi i zachęcaliśmy do udziału w naszej akcji. Niektórzy godzili się bardzo chętnie, niektórzy mniej. Kilkadziesiąt roślinek w ten sposób rozdaliśmy mieszkańcom Elbląga. Jednak mieszkańcy naszego miasta nie byli z nami przez cały czas. Po napisaniu hasła i otrzymaniu drzewka, odchodzili od nas. W międzyczasie robiliśmy falę z chmurek ... raz zieloną, raz czarną i skandowaliśmy najbardziej udane hasła."Zainteresowanie problemem zanieczyszczenia powietrza i ocieplaniem się klimatu oraz świadomość zagrożeń jakie niosą te zjawiska dla naszego zdrowia i życia jest wciąż niewystarczająca w naszym społeczeństwie, dlatego warto ludziom o tym niebezpieczeństwie przypominać w każdej możliwej formie. Happening "Klimat? Czarno to widzę" zorganizowany przez różne środowiska w kilku miastach w Polsce miał takie waleczne zadanie.
Dlaczego waleczne? Bo polski rząd, przy okazji obecnego szczytu klimatycznego COP24, karmi nasze społeczeństwo fałszywym obrazem Polski jako kraju walczącego ze smogiem i emisją dwutlenku węgla. I niestety wydaje się, że ta ściema wygrywa.

tekst: Mariola Zamojska

https://www.portel.pl/wiadomosci/jesli-nie-zaczniemy-dzialac-czeka-nas-katastrofa/108848

https://www.info.elblag.pl/37,56312,Grozi-nam-katastrofa-Kiedy-to-do-nas-dotrze-Elblazanie-dla-klimatu.html

Brak komentarzy: