niedziela, 19 sierpnia 2018

Odpowiedź KODu na wezwanie na Policję


6 sierpnia  2018 roku kilku działaczy KOD przystroiło Baby Pruskie w koszulki z napisem "Konstytucja, Jędrek"  W związku z akcją 14 sierpnia dostałam wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanej o popełnieni wykroczenia z art. 63a kw. Powyższe nie mogło pozostać bez odpowiedzi.

Dzisiaj wraz z Jerzym Wądołowskim postanowiliśmy akcję powtórzyć. Przystroiliśmy jedną z Bab po raz kolejny w konstytucyjną koszulkę. 

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wiele osób, czasem całe rodziny, robiły sobie zdjęcia na tle napisu "Konstytucja" Przy okazji można było tez usłyszeć ciekawe komentarze przechodniów na temat akcji. Wiele osób podchodziło do nas i gratulowało nam udanego happeningu. Można było usłyszeć"Super", "Tak trzymać", "Powodzenia".

Jeszcze większe zadowolenie wzbudziło nas kilka "podsłuchanych" rozmów. W pewnym momencie do Baby podeszła kilkuletnia dziewczynka, która głośno odczytała napis, a następnie podbiegła do mamy i zapytała: "Mamo, co to jest Konstytucja?" Nieco później usłyszeliśmy inną matkę, która na pytanie około 6-letniej córki: "Czemu to tam wisi?" odpowiedziała: "Bo łamią Konstytucję i nasze prawa" Już na zakończenie akcji, kiedy powoli zbieraliśmy się do odejścia, usłyszeliśmy jeszcze trójkę nastolatków, którzy przechodząc koło Baby zaczęli skandować: "Konstytucja, Konstytucja!"

Jak zawsze znalazło się parę osób niezadowolonych z akcji - jedna z nich wezwała policję. Funkcjonariusze zachowywali się bardzo kulturalnie, chwilę z nami porozmawiali i spisali nasze dane. Ciekawe jest to, że jakiś czas wcześniej przechodził Starym Miastem patrol policji, jednak funkcjonariusze w żaden sposób nie zareagowali ani na naszą obecność ani na nową koszulkę Baby Pruskiej. 
Marta Kamińska, Jerzy Wądołowski

1 komentarz:

Unknown pisze...

B R A W O ! !