wtorek, 15 stycznia 2019

Elblążanie za usunięciem pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego.

Kilku członków i sympatyków KOD z Elbląga pojechało 12 stycznia 2019 do Gdańska aby wziąć udział w manifestacji zorganizowanej przez Michała Wojciechowicza (inicjatora powołania "Komisji prawdy i zadośćuczynienia" ) na rzecz usunięciu pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego z przestrzeni miejskiej. Jedna z uczestniczek wydarzenia, Magdalena Adamowska tak relacjonuje jego przebieg -
Pod pomnikiem zebrało się około 50 osób łącznie z nami i przedstawicielami mediów. Jeden z organizatorów zaczął zgromadzenie od wyjaśnienia przyczyny, dla której zebraliśmy się przy pomniku i w geście protestu zasłonił głowę prałata białą płachtą. Pozostali mówcy opowiadali o ofiarach pedofilii ks. Jankowskiego, wspomnieli też o dziewczynie wykorzystanej przez prałata, która odebrała sobie życie wyskakując z okna. Głos zabrali także przedstawiciele różnych ugrupowań partyjnych: PSL, SLD i partia Biedronia? Nie było - jak należało się spodziewać - przedstawiciela PiS, ale również nie było nikogo z PO. Pomnik stoi tuż przy kościele Św. Brygidy, ale także nikt z kościoła nie pojawił się między manifestantami, aby zabrać głos w sprawie księdza prałata.
Członkowie obecnych ugrupowań oskarżali księdza prałata i kościół katolicki o brak reakcji na krzywdę ofiar. Manifestacji towarzyszyły bębny, które nadawały rytm wykrzykiwanym hasłom. Zebrani skandowali: "Hańba", "Księża nie są ponad prawem" .

Wypowiadali się także zwykli mieszkańcy Gdańska, wśród nich także obecni członkowie Komitetu Obrony Demokracji, potępiający czyny księdza i zmowę milczenia. Największe wrażenie zrobiło na zgromadzonych ostatnie wystąpienie - Gdańszczanina, który przyniósł ze sobą Biblię i oskarżając prałata Jankowskiego o nieprzestrzeganie "kodeksu" chrześcijan, podpierał się cytatami z Pisma Świętego. To był najmocniejszy głos, który trafił do serc wszystkich zebranych.”

Na styczniowej sesji Rada Miasta Gdańska podejmie prawdopodobnie apel ws. pomnika ks. Jankowskiego.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-manifestacja-pod-pomnikiem-ks-jankowskiego-w-gdansku

Brak komentarzy: