piątek, 16 lutego 2018

Moralny bezwstyd PiS zaczyna budzić gniew

 Po tym, co PiS zrobił z Trybunałem Konstytucyjnym, co próbuje robić z sądami, nie można wykluczyć również sfałszowania wyborów.  Kaczyński i jego grupa robią w Polsce rzeczy niesłychane, najgorsze po 1989 roku: deptanie konstytucji, skandaliczne opanowanie TK, skandaliczne ustawy sejmowe, np. o prokuratorze.  Trzeba założyć, że są to ludzie zdolni do wszystkiego i przygotować odpór.

Uważam, że w dużej części polskiego społeczeństwa narasta z powodu moralnego bezwstydu PiS gniew i oburzenie.  Tylko te emocje muszą prowadzić do sprawnego, zorganizowanego działania w ramach społeczeństwa obywatelskiego. Umiejętna mobilizacja jest bardzo ważna. Nie można czekać, aż gospodarcza koniunktura się pogorszy. To byłoby zresztą niedobre dla Polski.

Szeroko pojęta opozycja polityczna i obywatelska powinna skupić się pod wspólnym mianownikiem: obroną demokracji i państwa prawa w Polsce. Inne rzeczy, które mogą dzielić, nie powinny być na pierwszym planie. Nie chcę powiedzieć, że w Polsce mamy taki sam reżim jak w Rosji, ale twierdzę, że idziemy w tym samym kierunku. Najprawdopodobniej więc część ludzi ulega efektowi Putina.

Po tym, co PiS zrobił z Trybunałem Konstytucyjnym, co próbuje robić z sądami, nie można wykluczyć również sfałszowania wyborów. Zatem opozycja powinna przygotować sprawną sieć kontroli wyborów.

Prof. Leszek Balcerowicz

Brak komentarzy: