piątek, 14 lutego 2020

Deklaracja Solidarności Nauczycielskiej "NAUCZYCIELE SOLIDARNI"


Oddajemy w Wasze ręce deklarację zrodzoną z tysięcy zdarzeń, rozmów, dyskusji i sporów, które toczyły się w ostatnich latach wokół spraw nauczycieli i edukacji. Solidarność nauczycielska była w nich odmieniana przez wszystkie przypadki. W jednym jesteśmy zgodni - solidarność jest ogromną siłą. I jedno jest pewne - nikt nam nie może zabronić być nauczycielami solidarnymi.
_ _ _ _ _ _ _ _
Deklaracja Solidarności Nauczycielskiej
"NAUCZYCIELE SOLIDARNI"
U progu 2020 roku po bezskutecznych próbach powstrzymania złych zmian w edukacji, po przegranej walce o godne warunki pracy i trudnym doświadczeniu strajku my – nauczyciele i nauczycielki w Polsce – czujemy, że mimo wszystko nie wolno nam rezygnować z naszych celów. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że edukacja jest filarem lepszego jutra, a my jesteśmy jej żywą tkanką. Nauczyciele na całym świecie mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Jak tlenu potrzebujemy solidarności, bo właśnie ona jest źródłem siły do walki o przyszłość edukacji.
🤝❗️🤝❗️🤝❗️🤝🤝
1. NAUCZYCIELAMI I NAUCZYCIELKAMI są wszyscy pracownicy pedagogiczni pracujący w przedszkolach, szkołach, świetlicach, internatach, bibliotekach oraz wszelkich innych placówkach oświatowo-wychowawczych publicznych i niepublicznych. Domagamy się godnych warunków pracy dla wszystkich nauczycieli.
2. Jesteśmy wykształconymi i kompetentnymi specjalistami, każdy i każda z nas ma kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu nauczyciela, co stanowi podstawę autonomii naszych działań na rzecz uczniów i uczennic.
3. Mamy prawo domagać się odpowiedniego wynagrodzenia za naszą pracę. Jest ono istotnym wyznacznikiem szacunku społecznego wobec naszego zawodu.
4. Pamiętamy, że sposób, w jaki wykonujemy powierzone obowiązki, buduje opinię o naszym środowisku. Jesteśmy odpowiedzialni za społeczny odbiór naszej grupy zawodowej.
5. Szanujemy to, że każdy i każda z nas wykonuje specyficzne dla charakteru swojej pracy zadania, powstrzymujemy się zatem od licytowania się w obciążeniach i wymaganiach.
6. Stawiamy na współpracę i wzajemne wsparcie, okazujemy sobie szacunek i nie dyskredytujemy się nawzajem.
7. Światopogląd, wyznanie lub bezwyznaniowość, sympatie polityczne czy przynależność do organizacji mogą nas różnić, ale nie powinny dzielić.
8. Solidarność ze wszystkimi pracownikami oświaty oraz innymi grupami społecznymi i zawodowymi wzmacnia solidarność nauczycieli.
9. Solidaryzujemy się z nauczycielami walczącymi o edukację w innych krajach, a zarazem czerpiemy mądrość i inspirację z ich doświadczeń.
10. Nauczyciele solidarni mają siłę być ludźmi wewnętrznie wolnymi, zdolnymi zadbać o swoją godność i dzięki temu wychowywać młode pokolenia do wolności.

Protest z Wykrzyknikiem

Brak komentarzy: