czwartek, 15 września 2016

Subiektywny przegląd prasy - 15.09.2016

Dzisiejsze newsy cieniu Macierewicza okazały się być wyjątkowo niestrawne. Śmiem wątpić, czy czeka Was dobra uczta duchowa, ale zapraszam.

1. Kolejna „gwiazda” opozycji z czasów PRL, której coś się porobiło ze zwojami myślowymi. Piotr Wierzbicki, dziennikarz, pisarz, krytyk muzyczny. Właśnie spadł do poziomu jednokomórkowca, publikując w Rzeczpospolitej „wybitne” dzieło. Facetowi marzy się Polska pod przewodnictwem ONR, którego radykalizm jest więcej wart niż pisowski. Niby pochyla głowę z troskę, niby ostrzega, ale jednocześnie rajcuje się wizją likwidacji KODu i opozycji przez chłopców narodowców. Jakaż to frajda, jak łysolki będą pałować, wsadzać do więzień i niszczyć, niszczyć, niszczyć. Nie chcę być niegrzeczna, ale to już chyba efekt demencji starczej albo marzenie, by znowu stać się ważnym. Faceta przywiązałabym do łóżka i niech tak sobie opowiada bajeczki na dobranoc, byle tylko trzymać go jak najdalej od narodu.

2. Ministerka Zalewska gwarantowała „godnościom własnom”, że nikt nie będzie przymuszał szkół, by robiły frekwencję na filmie Smoleńsk. Tralalala. A to starosta funduje bilety, by dzieciaczki liznęły trochę prawdziwej historii, a to szantażuje się lekko rodziców, że dziecko przyjdzie nieprzygotowane do lekcji j. polskiego i historii, jak arcydziełka nie obejrzy. Wiadomo, zapewne więc będzie pała. Zastanawiam się, czemu tak skromnie podchodzą władze do swojego filmu. Na ich miejscu zawiesiłabym lekcje na co najmniej tydzień, a w tym czasie mielibyśmy film Smoleńsk, warsztaty o zamachu, msze smoleńskie, apel smoleński, spotkanie z pisowskimi rodzinami smoleńskimi, jakaś też może smoleńska droga różańcowa i pielgrzymka smoleńska. To dopiero byłby sukces najnowszej polityki patriotycznej, prawda?

3. Chciało być PiS jedyną i niepowtarzalną partią wodzowską? Troszkę to marzenie się spełniło. W podręcznikach holenderskich z zakresu wychowania obywatelskiego znalazł się materiał o pisowskiej Polsce. Oczywiście żadne tam peany, a wręcz odwrotnie. Ot fragment artykułu, który ma pokazać młodym Holendrom, jaki to kanał dla demokracji mieć takie coś jak PiS u władzy. To tak, ku przestrodze, by nie wpadło im do głowy powielić u siebie polskiego wzorca. O taką sławę prezesowi chodziło?

4. Miało być tak miło i sympatycznie. Rok temu, zgodnie z wolą PE, PO usankcjonowało Obywatelski Parlament Seniorów. Idea wspaniała. Spotkanie polityków z seniorami, by przyjrzeć się bliżej ich problemom, by wspólnie podebatować, może i coś wymyślić. Wychodzi na to, że skończyło się na jednym spotkaniu, bo w tym roku seniorzy do sejmu nie będą wpuszczeni. Zapewne „antypolskie” wystąpienie jednej z uczestniczek Sejmu Dzieci i Młodzieży na tyle wstrząsnęło władzą, że obawiają się „powtórki z rozrywki”, tym razem w wykonaniu seniorów. Trzeba więc na zimne dmuchać, więc lepiej zapomnieć o idei OPS. Nie będzie PiSowi jakiś tam senior marudzi narzekał i psuł estetykę sali sejmowej.

5. Miały być nowe dowody. Miał być szok i narodowe wstrząśnięcie, a wyszło, jak wyszło. Podkomisja Macierewicza produkowała się długo, karmiła insynuacjami i tyle w temacie. Byłam pełna dobrych chęci, bardzo chciałam złapać jakąś sensacyjkę, która mnie przekona do zbrodni smoleńskiej, ale nie było szans. Ten bełkot za nasze pieniądze to nic innego, jak zmarnowany czas. A mogłam pójść sobie na spacer.

*
Wybaczcie, po wysłuchaniu całej konferencji podkomisji smoleńskiej, mam totalnie wyjałowiony mózg. Nie ma szans na błyskotliwą puentę dzisiejszej prasówki. Pożegnam się więc z Wami i do jutra.

Tamara Olszewska

Źródło informacji
1. http://www.newsweek.pl/polska/piotr-oseka-krytycznie-o-tekscie-wierzbickiego-w-rzeczpospolitej,artykuly,397023,1.html
2. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20693404,starosta-z-pis-wysyla-uczniow-na-smolensk-dwa-tysiace-biletow.html
3. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20694632,rzad-pis-trafil-do-podrecznikow-holenderskich-uczniow-nie.html#Czolka3Img
4. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pis-wyrzuca-seniorow-z-sejmu/grl9pgv
5. http://wyborcza.pl/1,75398,20696495,konferencja-smolenska-macierewicz-mowi-o-bezspornych-dowodach.html

1 komentarz:

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.