Polska, dzięki zmianom ustrojowym, przez zaledwie 13 lat członkostwa w Unii Europejskiej dokonała nieporównywalnie historycznie skoku cywilizacyjnego. A teraz w ciągu kilkunastu miesięcy rządów PiS w szybkim tempie przemierzamy drogę powrotną: z zachodu na wschód. Przed nami dylemat: albo władza PiS, albo przewidywalna i silna Polska w Europie. Albo zawalczymy o swoje interesy, o Konstytucję, obronimy demokrację i normalność, albo nasze dzieci będą przegrane na starcie i w przyszłości nas potępią. I to nie jest tylko poważny problem polityczny, to może się stać naszym narodowym dramatem. Wielką z punktu widzenia historycznego stratą nie do odrobienia.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej 2.04.1997rok. Prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot
Decydujące lata 80-te
W latach 80-tych sytuacja gospodarcza Polski była bardzo zła. W sklepach brakowało żywności, rosły ceny i tak niedostępnych towarów.
Wybuchały strajki robotników. Postulaty robotników nie dotyczyły jednak wyłącznie kwestii ekonomicznych. Strajkujący żądali prawa do utworzenia własnej reprezentacji. W ten sposób podawali w wątpliwość wiarygodność PZPR jako partii, która rzekomo miała sprawować rządy w imieniu klasy robotniczej.
Robotnicy domagali się przestrzegania zawartego w martwej konstytucji PRL prawa do wolności słowa oraz dostępu do kontrolowanych przez partię mediów. Strajkujący żądali też zaprzestania represji wobec osób prześladowanych za przekonania.
Na mocy Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, na jego czele staje Lech Wałęsa. W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym. Rozpoczyna się marsz ku wolności Polski i Polaków ze wschodu na zachód.
Lata 80-te: historyczna oś czasu
- 13.12.1981. : pierwszy sekretarz partii i premier rządu gen. Wojciech Jaruzelski wydał Wojsku Polskiemu rozkaz zajęcia kraju. Na terenie całej PRL wprowadzono stan wojenny. Początek represji i aresztowań działaczy opozycyjnych.
- 16.06.1983.: druga pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski pod hasłem: „Pokój Tobie Polski – Ojczyzno moja!”.
- 22.07.1983.: formalne zniesienie stanu wojennego i amnestia dla więźniów politycznych, ale tylko tych z najniższymi wyrokami i najmniej wg władzy PRL groźnych dla państwa.
- 21.07.1984.: druga amnestia dla więźniów politycznych. Z więzień wychodzi blisko 700 działaczy opozycji.
- 14.06.1985. : dalsze represje i aresztowania opozycjonistów. Do więzienia trafiają m.in. Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, Bogdan Lis, a styczniu 1986 roku Bogdan Borusewicz
- 11.09.1986 . : trzecia amnestia dla więźniów politycznych. Objęła ok. 225 opozycjonistów.
- 8.06.1987. : trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
- 1988: fala strajków robotniczych: Stalowa Wola, Kraków, Jastrzębie Zdrój, Gdańsk. Władze PRL militaryzuje największe zakłady pracy. Najgroźniejszych wg władzy robotników, organizatorów strajków wciela się do wojska i wysyła na poligony.
- 16.09.1988.: rozmowy rządzącej PZPR z przedstawicielkami opozycji w Magdalence.
- 23.12.1988.: władze PRL w Sejmie uchwalają ustawę pozwalająca każdemu obywatelowi podejmować działalność gospodarczą. Początek procesu odchodzenia od centralnie sterowanej, planowanej gospodarki.
- 1989: w życie wchodzą przepisy zezwalające każdemu obywatelowi na otrzymanie i posiadanie paszportu. W kraju mnożą się protesty przeciw władzy PZPR. 5 kwietnia podpisane zostają porozumienia Okrągłego Stołu: legalizacja „Solidarności”, zapowiedź częściowo wolnych wyborów, nowelizacja konstytucji PRL: prawo o stowarzyszeniach, utworzenie Krajowej Rady Sądownictwa, w miejsce Rady Państwa ustanawia się stanowisko prezydenta, pojawiają się pierwsze wolne media.
29 grudnia 1989 rok: Sejm zmienia nazwę kraju. Kończy się Polska Rzeczpospolita Ludowa powstaje III Rzeczpospolita Polska. Polski biały orzeł odzyskuje koronę.
2 kwietnia 1997 rok. Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej.
25 maja 1997 roku Konstytucja zostaje przyjęta przez społeczeństwo w referendum konstytucyjnym.
Polska stała się państwem demokratycznym, państwem rządów prawa i trójpodziału, wzajemnie kontrolującej się władzy: ustawodawczej; Sejm i Senat, wykonawczej; Prezydent i Rada Ministrów, i sądowniczej; sądy i trybunały.
- Art.8. Konstytucji RP: 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej.
- Art.30. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
- Art. 32. 1. Wszyscy wobec prawa SA równi. Wszyscy maja prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu publicznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Polska odzyskuje swoje miejsce na mapie Europy. Ze wschodu, spod zależności ZSRR, przechodzi na zachód, do rodziny krajów demokratycznych, wiernych zasadom konstytucjonalizmu.
- 12.03.1999.: minister MSZ prof. Bronisław Geremek podpisuje akces Polski do NATO.
- 02.05.2003. społeczeństwo w referendum opowiada się za członkostwem Polski w Unii Europejskiej.
- 1.05.2004. : Polska staje się członkiem Unii Europejskiej.
- Zadaniem konstytucji jest takie ograniczenie władzy instytucji państwowych, aby nie mogły być naruszane prawa i wolności obywateli.
- Konstytucja pełni także inne funkcje. Lud (ogół obywateli), ustanawiając konstytucję, określa, jakie władze i w jakim zakresie będą kierować państwem i tym samym potwierdza ich prawo do rządzenia i stosowania w określonych sytuacjach przymusu wobec obywateli.
- Konstytucja integruje wszystkich obywateli, pokazując, co mają ze sobą wspólnego, jakie historyczne zdarzenia ukształtowały ich wspólnotę, jakie wartości uznają za najważniejsze, jakimi zasadami chcą się kierować w życiu społecznym.
- Istotną funkcją konstytucji jest także wskazanie celów, do jakich dana obywatelska wspólnota zamierza dążyć. Te dwie ostatnie funkcje najczęściej znajdują swój wyraz w preambule - uroczystym wstępie do konstytucji.
Grażyna Binek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz