wtorek, 17 stycznia 2017

Jak Express Olsztyn wykrył w KOD rosyjskie wpływy

(Zrzut ekranu z tekstu o rzekomych powiązaniach z Rosją i serwerami rosyjskimi
https://www.express.olsztyn.pl/artykuly/dlaczego-strona-lokalnego-kod-ma-rosyjska-domene)

Dzisiaj na łamach Express Olsztyn anonimowo opublikowano sensacyjną wiadomość, o rzekomych powiązaniach olsztyńskiego KODu i mojej osoby wymienionej z nazwiska i imienia z rosyjskimi wpływami (w domyśle, pewnie agenci Moskwy):

 "(...)Przy okazji odwiedziliśmy stronę olsztyńskiego KOD, prowadzoną przez Stanisława Czachorowskiego, a funkcjonującą na blogspocie. Naszą uwagę zwrócił adres strony: kodolsztyn.blogspot.ru I ta właśnie końcówka "ru" wzbudziła nasze zainteresowanie i zdziwienie. Zrozumiałe by było, gdyby brzmiała ona "pl" - wszak jesteśmy w Polsce czy "eu" - bo w końcu kodowcy to wielbiciele Unii Europejskiej. Ale "ru"? Jak wiadomo - chodzi o Rosję. Wystosowaliśmy w tej sprawie pytanie do KOD, a w oczekiwaniu na odpowiedź poprosiliśmy o opinię znajomego informatyka."

Jak łatwo sprawdzić (w wierszu z adresem) nasz blog ma adres kodolsztyn.blogspot.com i nie ma tam żadnej końcówki "ru". O inne mi wiadomo (i nawet moja skromna wiedza komputerowa podpowiada) Blogger tworzy kopie stron na różnych serwerach w różnych krajach. Dlatego są kopie na serwerach z aliasami (różnymi końcówkami). Najwyraźniej anonimowy "zielony ludzik" z Experss Olsztyn przeglądał nasz blog... będąc w Rosji. Czyli jest to chyba korespondencja przesłana ze wschodu. Czyżby redaktor przebywał w delegacji? Może w Kaliningradzie, albo jeszcze dalej? Ewentualnie wszedł na naszego bloga z rosyjskich stron lub serwerów.

Jak można zobaczyć na statystyce niżej, z ostatniego miesiąca, nasz blog czytany jest na całym świecie. W Rosji najwyraźniej też. Co mnie osobiście cieszy.

To nie pierwszy raz gdy na łamach Express Olsztyn upubliczniane są bzdury, dotyczące KOD. Czy chodzi o dużą ignorancję, czy też celowe kłamstwa, obliczone na ignorancję czytelników tego portalu? Wcześniej zdarzyło się, że wklejając informację o akcji społecznej (zero związku z polityką KOD czy czymkolwiek innym), usunięto dwa zdania z moim nazwiskiem. Całość kopiuj-wklej, tylko cenzura na moje nazwisko.


4 komentarze:

Unknown pisze...

Dziękujemy Ekspressowi za ukazanie, że pojawiamy się ze swoimi ideami również za wschodnią granicą. W przeciwieństwie do anonimowych redaktorów nie charakteryzujemy się ksenofobią, a jedno z naszych głównych haseł brzmi "KOD łączy, a nie dzieli". Dlatego cieszymy się, że docieramy również do obywateli w sąsiednich krajach, a szczególnie tych, gdzie wolności obywatelskie są ograniczane.

Łukasz eS pisze...

Widać jak dobrych fachowców Express pyta o opinię.

Tommy pisze...

Panie Adamie. Czy w Rosji wystawiaja faktury, czy zalatwiamy na tzw gebe? Wybieram sie tam i nie wiem.

Stanisław Czachorowski pisze...

Z tym pytaniem zwracaj się do ExpressOlsztyn - oi zapewne wiedzą. Idea demokracji z cała pewności dociera do Rosji, tak jak wskazują statystyki odwiedzin czyta nas Polonia a całym świecie. Wbrew propagandzie i intensywnej pracy "internetowych ludzików do wynajęcia" - możliwe że wynajmowanych także na wschodzie.

Ps. cieszę się że zaglądasz i czytasz. Coś tam może zostanie w głowie.