Pigułka z książki: “Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, Timothy Snyder, Znak Horyzont, Kraków 2017, Przekład Bartłomiej Pietrzyk. Tytuły rozdziałów, sformułowania Autora.
1. Bądź nieposłuszny. Pamiętaj, władza autorytarna w większości dana jest dobrowolnie.
2. Broń instytucji. Wybierz taką, na której ci zależy (sąd, gazetę, ustawę, związki zawodowe) i stań po jej stronie.
3. Strzeż się państwa jednopartyjnego. Głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych. Możesz nie dostać kolejnej szansy na głosowanie.
4. Weź odpowiedzialność. Zwracaj uwagę na oznaki nienawiści. Usuwaj je, dawaj przykład innym. Noś symbole wyrażające akceptację dla współobywateli.
5. Pamiętaj o etyce zawodowej, używaj rozumu w miejsce emocji, bowiem gdy zaistnieje sytuacja “wyjątkowa” będziemy wykonywali tylko czyjeś rozkazy.
6. Uważaj na organizacje paramilitarne. Organizuje je partia/przywódca. One degradują porządek polityczny, a potem go przekształcają (w tym policję i wojsko).
7. Jeśli należysz do uzbrojonych służb państwowych uważaj na broń, którą posiadasz. Łatwo stać się konformistą.
8. Wyróżniaj się - myśl dalekowzrocznie, o innych ludziach, którym trzeba pomóc.
9. Dbaj o język, wzbogacaj go o nowe pojęcia czytając książki. Wypowiadaj się we własnym imieniu na swój sposób.
10. Wierz w prawdę: ufaj i sprawdzaj fakty, unikaj zaklęć czyli niekończących się powtórzeń i magicznego myślenia (nie akceptuj sprzeczności), odrzuć wiarę w niewłaściwą osobę (kogoś, kto kreuje się na nieomylnego wodza). Pamiętaj: nieprawda jest przedfaszyzmem.
11. Bądź dociekliwy i samodzielny, krytyczny, sprawdzaj źródła informacji. Przeznacz czas na czytanie długich artykułów. Prenumeruj prasę, badź odpowiedzialny za przekazywane informacje.
12. Rozmawiaj. Patrz na swojego rozmówcę. Nawiązuj nowe znajomości. Buduj spokój i zaufanie.
13. Uprawiaj politkę w sensie fizycznym. Udawaj się w nowe miejsca z nieznanymi ludźmi na wspólne marsze.
14. Chroń swoje życie prywatne. Sprawy osobiste załatwiaj osobiście. Tyrani szukają haka na którym możesz zawisnąć.
15. Wspieraj słuszne sprawy, np. instytucje dobroczynne, wolne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
16. Ucz się od innych, nabywaj nowych doświadczeń.
17. Bądź wrażliwy na wielkie słowa i hasła np. “zagrożenie, wyjątek, ekstremista, patriotyzm”. Ludzie, ktorzy zapewniają cię, że bezpieczeństwo można zyskać jedynie za cenę wolności, chcą ci odebrać i jedno, i drugie.
18. Zachowaj spokój, jeśli nadejdzie niewyobrażalne. Współczesna tyrania to zarządzanie wzniecanym strachem, aby obalić demokrację.
19. Bądź patriotą - odrzuć nacjonalistyczną wizję, że to zło nie może zdarzyć się
w moim kraju.
20. Bądź tak odważny, jak potrafisz. Odrzuć nieuchronność naszego społecznego rozwoju. Jest możliwa zmiana, chaos można ograniczyć i opanować. Nie pogrążaj się w śpiączce intelektualnej. Nie jest prawdą, że wszystko cyklicznie się powtarza. Bądź czynny i zaangażowany.
wybór : Ewa Świetlik-Amarowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz